Manifestacija „Beogradski međunarodni susreti pisaca“ otvorena je 61. put, a tematski okvir ovogodišnje manifestacije posvećen je važnim godišnjicama u književnosti. Među njima su 200 godina od rođenja Branka Radičevića, 100 godina od kada je Mihajlo Pupin dobio Pulicerovu nagradu za književnost i 100 godina od smrti nobelovca Anatola Fransa.
Manifestacija je otvorena u Narodnoj biblioteci Srbije uz prisustvo literarnih predstavnika iz Evrope, direktora Narodne biblioteke Vladimira Pištala, glavnog urednika „Književnih novina“ Bratislava Milanovića, predsednika Udruženja Miloša Jankovića i državnog sekretara Ministarstva za kulturu Lava Pajkića.
Predsednik Udruženja Miloš Janković istaknuo je da umetnost, uključujući i književnost, nema granice te da kultura i umetnost predstavljaju univerzalne civilizacijske tekovine koje obogaćuju ljudski rod. On je izrazio želju da književna reč koja se izgovara tokom Susreta bude reč razumevanja, tolerancije, ljubavi i mira, te da dopre do ljudi u svim delovima sveta.
Pisci iz različitih zemalja poput Mađarske, Turske, Slovačke, Poljske, Austrije, Rusije, Italije, Crne Gore, Republike Srpske, Rumunije, Makedonije i Kipra prisustvovali su ovogodišnjim Susretima. Manifestacija uključuje i događanja u Sremskoj Mitrovici, na Zlatiboru i u Mrčajevcima, gde su dodeljene nagrade i priznanja.
„Beogradski međunarodni susreti pisaca“ su najstarija manifestacija te vrste u regionu, pokrenuli su je velikani srpske književnosti poput Ive Andrića i Miloša Crnjanskog s ciljem okupljanja pisaca iz inostranstva i očuvanja Beograda kao važne tačke na mapi međunarodnih književnih dešavanja.
Ovogodišnja manifestacija se ističe važnim godišnjicama u književnosti kao i prisustvom pisaca iz različitih zemalja. Susreti su prilika za razmenu ideja, promociju književnosti i kulture, te jačanje veza među književnicima iz različitih delova sveta. Umetnost i književnost igraju važnu ulogu u očuvanju i promociji kulturnog nasleđa, te podstiču razumevanje i saradnju među ljudima bez obzira na razlike.