Meteorolog otkriva kako će se oluja koja je paralisala Pirinejsko poluostrvo dalje kretati

Stefan Nikolić аватар

UŽASNE slike iz Španije obišle su danas svet. Nažalost, u razornim poplavama, olujama i bujicama, poginulo je više od 50 ljudi. Sve oči sada su uprete ka Španiji, s obzirom na to da se nad tim delovima Evrope nalazi veoma snažan ciklon, koji je odgovoran za razorni scenario. Srećom, razloga za strah Srbija i naš region nemaju. Naše područje veći deo ovog oktobra nalazi se pod uticajem snažnog antiklona i viskog vazdušnog pritiska, pa je vreme stabilno, suvo i natprosečno toplo, navodi meteorolog Đorđe Đurić.

Srbija će i narednih dana biti pod uticajem antiklona, čiji će se centar nalaziti nad centralnom Evropom, a upravo će on sprečavati prodor oblačnih i padavinskih sistema unutar kopna i do našeg područja. Snažan ciklon sa jugozapada Evrope, odnosno iz oblasti Španije neće moći da se kreće ka istoku i počeće da slabi, a pod njegovim dejstvom biće i dalje Pirinejsko poluostrvo i severozapad Afrike, pre svega Maroko. Prema trenutnim prognozama, stabilno i uglavnom suvo vreme u Srbiji očekuje se i tokom prve polovine novembra. Natprosečno toplo biće sve do vikenda, uz temperature od 16-17 do 22-23°C. Vikend će doneti prodor hladnog fronta, ali u suvom obliku, tako da će temperatura biti u padu, uz veoma jak severozapadni vetar. U nedelju će biti hladnije i za deset stepeni, uz maksimalne temperature od 7 do 13 stepeni. Međutim, i pored pada temperatura, one će tokom prve polovine novembra biti uglavnom u skladu sa kalendarom i kretaće se oko prosečnih vrednosti. Maksimalne temperature biće od 10 do 15 stepeni.

Inače, snažan ciklon nad jugozapadom Evrope, doveo je do snažnih oblaka i vrlo obilnih padavina nad Španijom, naročito nad jugom i istokom zemlje. Lokalno je na širem području Valensije za nekoliko sati palo nešto manje od 500 litara kiše po kvadratnom metru, što je količina kiše koja u proseku padne za godinu dana. Poplave i bujice nosile su sve pred sobom, a brojna naselja su uništena. Položaj ciklona je takav da snažni oblačni sistemi kruže nad Španijom i da konstantno sa Sredozemnog mora prema Španiji struji vrlo vlažna i nestabilna vazdušna masa koja i stvara snažne i moćne oluje. Ovaj scenario može i da se poveže i sa posledicama klimatskih promena, jer upravo one dovode do vrlo ekstremnih pojava.

Ovi predeli Španije mesecima su imali veoma sušno vreme, a onda je serija ciklona sa Atlantika dovela do vrlo obilnih padavina. Tokom septembra i oktobra u više navrata se i Italija našla na udaru razornih poplava i bujica, a skoro 600 litara kiše palo je pre desetak dana na jugu Francuske u samo jednom danu, pri čemu su nastale razorne poplave. Da podsetimo, početkom septembra razorne kiše i poplave pogodile su i centralnu Evropu, pri čemu je poginulo više od 20 ljudi. Tokom septembra nikad viđene kiše pogodile su Saharu, pri čemu se delovi pustinje pretvorili u jezera, a mnogi predeli Sahare su i ozelenili. Nažalost, početkom oktobra smrtonosne bujice nisu zaobišle ni naš region, a na severu Hercegovine je tokom noći za nekoliko sati palo 300 litara kiše, pri čemu je poginulo više od 20 osoba, a delovi Jablanice su potpuno zbrisani sa lica zemlje.

Ovogodišnje leto dovelo je do nikad viših temperatura Sredozemnog mora, uz temperature i do 30 stepeni. Krajem leta i tokom jesenjih i zimskih meseci Sredozemno more je zbog toplije vode okidač za razvoj ciklona i vrlo obilnih padavina, koje u basenu Mediterana i dovode do scenarija poput Španije, Francuske i Italije, a prošlog leta ovakav scenario nije zaobišao ni Grčku. Ono što posebno zabrinjava jeste to što je više nego česta pojava da u vrlo kratkom vremenskom intervalu padnu kiše koje u proseku padnu za godinu dana. Sličan je problem i sa sušama, a naročito sa ekstremnim pojavama da jake suše zamene razorne poplave i obrnuto.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije