Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali predsedavaće danas sednicom Koordinacionog tela Vlade Srbije za suzbijanje sive ekonomije na kojoj će biti obeleženo 10 godina zajedničke borbe vlade i privrede protiv sive ekonomije.
Na sednici, koja će se održati u Palati Srbije, ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović i predsednik Saveza za fer konkurenciju NALED Zoran Daljević potpisaće Sporazum o saradnji na suzbijanju nelegalne trgovine, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
Također, prisustvovaće i ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministarka pravde Maja Popović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević, kao i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.
Kompletan sadržaj vesti dostupan je korisnicima Tanjugovih servisa.
Siva ekonomija, tj. nelegalne, sumnjive i nezakonite poslovne aktivnosti, predstavlja ozbiljan ekonomski i društveni problem u mnogim zemljama širom sveta, a Srbija nije izuzetak. Vlada Srbije, uz saradnju sa privredom i organizacijama civilnog društva, nastoji da reši ovaj problem kroz razne mere i akcije.
Ministar finansija Siniša Mali istakao je značaj zajedničkog delovanja vlade, privrede i društva u borbi protiv sive ekonomije kako bi se stvorili uslovi za fer konkurenciju i ekonomski razvoj zemlje. Potpisivanje Sporazuma o saradnji na suzbijanju nelegalne trgovine između Ministarstva finansija i Saveza za fer konkurenciju NALED predstavlja korak ka jačanju saradnje u ovom segmentu.
Sve prisutne ministre i predstavnike institucija pozvao je na zajednički rad i angažovanje u prevenciji i suzbijanju sive ekonomije, pravnoj regulativi i kontrolama, kao i podršci integritetu i transparentnosti tržišta. Uklanjanje sive ekonomije ne samo da doprinosi većoj efikasnosti i transparentnosti tržišta, već i osigurava veći prihod budžetu države.
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović istakao je značaj uspostavljanja efikasnog sistema kontrole i nadzora u borbi protiv nelegalne trgovine, kao i važnost jačanja saradnje i razmene informacija između nadležnih organa. Potpisivanjem Sporazuma o saradnji, Ministarstvo finansija i NALED se obavezuju na zajedničke aktivnosti i mere u borbi protiv nezakonitih poslovnih aktivnosti.
Predsednik Saveza za fer konkurenciju NALED Zoran Daljević naglasio je važnost saradnje između državnih organa, privrede i civilnog društva u suzbijanju sive ekonomije i stvaranju fer uslova poslovanja. Kroz zajedničke inicijative i akcije, očekuje se smanjenje obima sive ekonomije i jačanje legalnog poslovnog ambijenta.
Ministarka privrede Adrijana Mesarović istakla je potrebu za kontinuiranim radom na unapređenju poslovnog okruženja i suzbijanju sive ekonomije kroz oštrenje zakonskih propisa, jačanje inspekcijskih nadzora i podizanje svesti o štetnim posledicama nelegalnih poslovnih aktivnosti.
Ministarka pravde Maja Popović istakla je značaj primene pravnih instrumenata i zakonskih mera u suzbijanju sive ekonomije, kao i neophodnost efikasnog pravosudnog sistema u rešavanju slučajeva nezakonitog poslovanja.
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević istakla je važnost saradnje sa lokalnim samoupravama i unapređenje inspekcijskih kontrola na teritoriji celog grada radi suzbijanja nelegalnih poslovnih aktivnosti.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović istakao je važnost zaštite radnih prava i poboljšanja uslova rada, kao i suzbijanja sive ekonomije koja negativno utiče na tržište rada i socijalnu sigurnost građana.
Ukupno, sednica Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije predstavlja važan korak ka efikasnijem i održivijem suzbijanju nelegalnih poslovnih aktivnosti i stvaranju fer uslova poslovanja u Srbiji. Kroz jaču saradnju i koordinaciju između državnih organa, privrede i civilnog društva, očekuje se postizanje boljih rezultata u borbi protiv sive ekonomije i jačanje integriteta tržišta.