Ministarstvo rada SAD tuži Hjundai zbog dečijeg rada u svojim američkim fabrikama

Branko Simić avatar

Američko Ministarstvo rada optužuje Hyundai za korišćenje dečijeg rada u Alabami

Američko ministarstvo rada optužilo je danas južnokorejskog proizvođača automobila Hyundai da je koristio dečiji rad u svojim i partnerskim kompanijama u saveznoj državi Alabami. Tužba je podneta Okružnom sudu u Montgomeriju u Alabami, a zahteva se da kompanije odustanu od bilo kakve zarade koja je proizašla iz korišćenja dečjeg rada.

Pre dve godine, agencija je izvestila da su deca, neka od njih svega 12 godina stara, radila za filijalu kompanije Hyundai i dobavljače delova u Alabami. Kompletan sadržaj vesti je dostupan korisnicima Tanjugovih servisa.

Hyundai je jedna od najvećih svetskih kompanija u auto industriji i ima filijale i partnerstva širom sveta, uključujući i SAD. Optužba za korišćenje dečjeg rada je ozbiljna i potencijalno štetna za imidž kompanije.

Američko ministarstvo rada je dužno da ispita sve takve tvrdnje i da zaštiti interese radnika, posebno dece. Korišćenje dečjeg rada je ilegalno i krši zakone o radu u SAD-u, te je neophodno preduzeti mere kako bi se sprečilo dalje zloupotrebe.

Hyundai je do sada odbacio optužbe i tvrdi da poštuje zakone i propise u zemljama u kojima posluje. Međutim, ukoliko se dokaže da je kompanija koristila dečji rad, to bi moglo ozbiljno da ugrozi poslovanje Hyundaija u SAD-u i širom sveta.

Reakcije na optužbe su podeljene, sa jedne strane neki podržavaju ministarstvo rada i pozdravljaju istraživanje ovog slučaja, dok drugi brane Hyundai tvrdeći da ove optužbe nisu tačne. Ipak, neophodno je da se sprovede istraga kako bi se utvrdila istina o ovom slučaju.

U međuvremenu, Hyundai će morati da sarađuje sa vlastima i da pruži sve informacije i dokaze koji su im potrebni za istragu. Kompanija će takođe morati da preduzme odgovarajuće korake kako bi se osiguralo da se ovakve situacije više ne ponove u budućnosti.

Dečiji rad je ozbiljan problem širom sveta, a posebno u zemljama koje nemaju adekvatne zakone i zaštitu dece. Svaka kompanija koja koristi dečji rad krši osnovna ljudska prava i dovodi u pitanje svoju reputaciju i poslovanje.

Hyundai kao globalna kompanija ima odgovornost da se pridržava najviših standarda poslovanja i da poštuje zakone i propise u svim zemljama u kojima posluje. Ukoliko se dokaže da je kompanija koristila dečji rad, moraće da snosi odgovornost i da preduzme mere za rehabilitaciju i zaštiti prava dece.

Svi akteri u ovom slučaju treba da sarađuju sa vlastima i da doprinesu istrazi kako bi se otkrila istina o korišćenju dečjeg rada. Ministarstvo rada će pažljivo ispitati sve dokaze i svedočenja kako bi donelo pravednu odluku o ovom slučaju.

U svakom slučaju, važno je da se zaštite prava dece i da se spreče zloupotrebe kao što je korišćenje dečjeg rada u kompanijama kao što je Hyundai. Zajednički napor svih aktera treba da bude usmeren ka tome da se osigura da deca imaju sigurno i zdravo okruženje za odrastanje i da imaju priliku za obrazovanje i razvoj.

Branko Simić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije