Telo manekenke Kristine Joksimović (38) pronađeno je u februaru u Binningenu, u blizini Bazela u Švajcarskoj. Njen muž, koji je identificiran samo kao Tomas (41) u medijima, je danas odbio žalbu za puštanje iz pritvora nakon što je priznao da je ubio svoju suprugu.
Istraga je pokazala da postoje konkretni indikatori mentalne bolesti u ovom slučaju. Tomas je tvrdio da je ubio Kristinu u samoodbrani nakon što ga je napala nožem. Nakon toga je navodno priznao da je „u panici“ raskomadao svoju suprugu, s kojom ima dvoje dece.
Kristinino telo je pronađeno 13. februara, a istražitelji su utvrdili da je bila zadavljena prije smrti. Osumnjičeni je priznao da ju je zadavio. Obdukcijom je utvrđeno da je telo bilo raskomadano pomoću ubodnog testera, noža i baštenskih makaza, a zatim iseckano ručnim blenderom i rastvoreno u hemijskom rastvoru.
Medicinsko-forenzički izveštaj je u suprotnosti sa Tomasovim tvrdnjama o samoodbrani. Tomas, koji je švajcarski državljanin, je uhapšen nakon što su posmrtne ostatke pronašli treći. Prijatelji su izjavili da su izgledali kao savršena porodica, a neki su bili šokirani ovom vesti.
Par se venčao 2017. godine i živeo je u prostranoj kući u bogatom delu Bazel. Međutim, veza je bila u krizi mesecima, a policija je prethodno pozvana zbog izveštaja o nasilju.
Ovaj užasni slučaj ubistva bacio je svetlost na problem mentalnog zdravlja i nasilja u porodici. Nasilje u porodici je ozbiljan problem u mnogim zemljama, uključujući i Švajcarsku. Prema podacima organizacije za zaštitu prava žena, skoro svaka treća žena u Švajcarskoj je bila izložena nekom obliku fizičkog ili seksualnog nasilja od strane partnera.
Nasilje u porodici je često skriveno i može biti teško prepoznati. Mnogi ljudi koji su izloženi nasilju ne prijavljuju ga zbog straha, srama ili zbog nedostatka podrške. Važno je podići svest o ovom problemu i pružiti podršku žrtvama da prijave nasilje i zatraže pomoć.
Takođe je važno da se poboljša pristup mentalnoj zdravstvenoj zaštiti kako bi se sprečilo nasilje i tragični slučajevi poput ovog. Osobe koje pate od mentalnih bolesti često nisu u stanju da prepoznaju svoje probleme ili potraže adekvatnu pomoć. Važno je da društvo pruži podršku i resurse za lečenje mentalnih bolesti kako bi se sprečilo nasilje i tragedije.
Mentalno zdravlje je važan deo svakodnevnog života i treba ga tretirati sa istom pažnjom kao i fizičko zdravlje. Osobe koje pate od mentalnih bolesti ne smeju biti stigmatizovane i treba im pružiti podršku i razumevanje. Važno je raditi na prevenciji i lečenju mentalnih bolesti kako bi se sprečile tragedije poput ove.
Ovaj slučaj ubistva je šokirao javnost i podstakao debatu o nasilju u porodici i mentalnom zdravlju. Važno je da društvo prepozna ove probleme i radi na njihovom rešavanju kako bi se zaštitile žrtve i sprečile nove slučajeve nasilja. Svako ima pravo na sigurno i zdravo okruženje, bez straha od nasilja ili zlostavljanja.