Beograd – Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu, Valentina Arsić Arsenijević, izjavila je da postoji mogućnost da se nadoknadi nastava na fakultetu kroz uvođenje intenzivne tromesečne nastave koja bi mogla da započne u maju. Ova izjava dolazi usled trenutne situacije na fakultetu koja je izazvana različitim faktorima, uključujući i nedavne prekide u nastavi.
Arsić Arsenijević je istakla da su pre četiri decenije na fakultetu primenjivali tzv. blok nastavu, koja je imala svoje prednosti. Prema njenim rečima, tromesečna nastava bi bila vrlo intenzivna, sa smanjenim brojem predmeta, što bi omogućilo studentima da se fokusiraju na ključne oblasti. Umesto standardnih 15 nedelja, kako je propisano Zakonom o visokom obrazovanju, nastava bi trajala 12 nedelja. Ona je predložila da se nastava organizuje i tokom subote i nedelje, što bi omogućilo završavanje kurseva do početka avgusta.
„Ako bi se uvele subota i nedelja, ako bi krenuli u maju, do početka avgusta bi mogla da se na kvalitetan način obavi nastava. Mislim da uz dobru volju i države i fakulteta, tako nešto može da se organizuje“, naglasila je profesorka u razgovoru za Tanjug.
Na pitanje o trenutnoj situaciji sa studentima, profesorka je ukazala na to da postoji znatan broj studenata koji se nalaze u „blokadi“ zbog raznih administrativnih problema, ali da ipak ima i onih koji su motivisani da nastave sa učenjem. Ipak, najviše studenata se trenutno ne izjašnjava ni kao oni koji su u blokadi, ni kao oni koji aktivno žele da uče, već čekaju da se situacija reši.
Ova izjava dolazi u trenutku kada se na fakultetima u Srbiji suočavaju s izazovima koji su rezultat različitih okolnosti, uključujući i ekonomske pritiske i promene u zakonodavstvu. Uvođenje intenzivnog sistema nastave moglo bi biti rešenje koje će pomoći studentima da nadoknade propušteno i obezbede kvalitetno obrazovanje.
U poslednje vreme, Medicinski fakultet je bio podložan kritikama zbog organizacije nastave, a profesorka Arsić Arsenijević smatra da je važno pronaći rešenja koja će omogućiti studentima da dobiju kvalitetno obrazovanje, čak i u ovim izazovnim vremenima. Pitanje obrazovanja u zdravstvu je ključno, s obzirom na to da se radi o profesijama koje zahtevaju visoku stručnost i posvećenost.
„Naš cilj je da studentima pružimo najbolje moguće obrazovanje i da ih pripremimo za izazove koje donosi budući rad u zdravstvenom sistemu“, dodala je ona.
U svetlu ovih komentara, jasno je da će budućnost obrazovanja na Medicinskom fakultetu zavisiti od sposobnosti uprave fakulteta i države da se usaglase i pronađu rešenja koja će omogućiti studentima da završe svoje studije u predviđenim rokovima.
Studenti i profesori se nadaju da će ovakvi predlozi biti uzeti u obzir i da će se uskoro naći konkretna rešenja koja će omogućiti normalizaciju nastave. U međuvremenu, situacija ostaje neizvesna, a studenti se suočavaju s izazovima koji su rezultat trenutnih okolnosti.
Sve oči su uprte u upravu fakulteta i nadležna ministarstva, a očekivanja su velika. Nadamo se da će se situacija uskoro razjasniti i da će studenti dobiti priliku da nastave svoje obrazovanje na način koji će im omogućiti da postanu stručnjaci u svom polju.