Može li jači porez na šećer da istopi kilograme?

Stefan Nikolić аватар

Nemačka razmatra uvođenje većeg oporezivanja pića sa visokim nivoom šećera kako bi se smanjio broj gojaznih osoba i dijabetičara. Ova mera već je primenjena u Francuskoj, Španiji, Čileu i Saudijskoj Arabiji, dok se u Srbiji o tome ne razmišlja. Međunarodna federacija za gojaznost procenjuje da će do 2030. godine 28 odsto stanovništva biti gojazno. Nutricionistkinja Milka Raičević smatra da bi Srbija trebala primeniti sličnu meru imajući u vidu rastući problem gojaznosti u zemlji. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, danas je svaka peta osoba u zemlji gojazna, a skoro svaka treća ima višak kilograma.

Raičević ističe da je gojaznost prisutna u svim populacionim grupama u Srbiji, sa nedostatkom fizičke aktivnosti i nezdravom ishranom kao glavnim uzrocima. Ona predlaže prioritetno unošenje povrća u dnevne obroke, izbegavanje slatkiša i zamenu sokova vodom. Takođe, dodatno oporezivanje pića sa velikom količinom šećera smatra efikasnom merom za smanjenje konzumacije ovih proizvoda.

U nekim zemljama već postoje nameti na šećer, poput Španije, Francuske, Čilea i Saudijske Arabije. Devet od 16 nemačkih saveznih pokrajina podržava ideju o uvođenju ovog poreza u Nemačkoj. Norveška već ima dodatni porez na šećer od 1922. godine, dok je Indija svrstala osvežavajuće napitke sa visokim nivoom šećera u istu poresku kategoriju kao luksuzne automobile ili duvanske proizvode. Velika Britanija je uvela stepenasti namet na slatke osvežavajuće napitke i postigla je smanjenje nivoa šećera u tim proizvodima za 29 odsto u prvih tri godine.

Uvođenje dodatnog oporezivanja na pića sa visokim nivoom šećera može biti efikasan korak u borbi protiv gojaznosti i poboljšanja zdravlja stanovništva. Srbija bi trebala ozbiljno razmotriti ovu meru kako bi se suprotstavila rastućem problemu gojaznosti u zemlji.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije