Ministar kulture Nikola Selaković najavio je otvaranje Muzeja ćirilice u selu Rača za posetioce do 2025. godine. Ministarstvo kulture je odobrilo 37 miliona dinara za realizaciju ideje o osnivanju Muzeja ćirilice kroz konkurs „Gradovi u fokusu“ za 2023. i 2024. godinu. Prve dve faze projekta su uspešno završene, sa revitalizacijom stare zgrade škole i parternim uređenjem kompleksa. Muzej će biti posvećen istoriji i značaju ćirilice u Srbiji.
Bajina Bašta je opština u zapadnoj Srbiji, smeštena na granici sa Bosnom i Hercegovinom. Poznata je po prelepim prirodnim lepotama, kao što su reka Drina, nacionalni park Tara i manastir Rača. Muzej ćirilice će biti još jedan kulturni i obrazovni centar u ovom delu zemlje, koji će predstavljati važan deo kulturne baštine Srbije.
Ćirilica je jedan od najstarijih pisama u svetu, koje se koristi za pisanje srpskog jezika. Ona ima dugu istoriju i veliki kulturni značaj za srpski narod. Muzej ćirilice će prikazati razvoj i upotrebu ovog pisma kroz vekove, kao i njegov uticaj na književnost, umetnost i obrazovanje u Srbiji.
Osnivanje Muzeja ćirilice u Rači je rezultat saradnje Ministarstva kulture, lokalne samouprave i zajednice, koji su prepoznali važnost očuvanja i promocije kulturnog nasleđa. Projekat će doprineti turističkoj ponudi Bajine Bašte i privući posetioce iz zemlje i inostranstva koji žele da saznaju više o istoriji srpske pismenosti.
Uz podršku Ministarstva kulture, Muzej ćirilice će postati centar edukacije i istraživanja za sve generacije. Posetioci će imati priliku da se upoznaju sa istorijom ćirilice kroz stalnu postavku, radionice i edukativne programe. Muzej će takođe sarađivati sa školama i univerzitetima kako bi promovisao značaj pismenosti i kulture među mladima.
Rača je selo sa bogatom istorijom i tradicijom, koje je bilo važan centar obrazovanja i kulture u prošlosti. Osnivanje Muzeja ćirilice u staroj školi će oživeti duh prošlih vremena i sačuvati sećanje na značajne događaje i ličnosti koje su obeležile ovaj kraj. Posetioci će moći da vide originalne artefakte, knjige i dokumenta vezana za istoriju ćirilice i srpske pismenosti.
Muzej ćirilice će biti otvoren za sve posetioce, bez obzira na uzrast, obrazovanje ili nacionalnost. Cilj projekta je da promoviše kulturnu raznolikost i interkulturalnu razmenu, te da podstakne dijalog i saradnju među ljudima različitih porekla. Muzej će biti mesto susreta i razmene ideja, gde će posetioci moći da uče o istoriji i kulturi Srbije.
Ministarstvo kulture i lokalna samouprava su uložili veliki trud i sredstva u realizaciju ovog projekta, sa ciljem da očuvaju kulturno nasleđe i promovišu obrazovanje i kulturu u Bajinoj Bašti. Muzej ćirilice će biti još jedan korak ka unapređenju kulturne ponude ovog regiona i privlačenju turista iz celog sveta.
Otvorenje Muzeja ćirilice u Rači će obeležiti novu eru u promociji srpske kulture i jezika širom sveta. Posetioci će imati priliku da se upoznaju sa bogatom istorijom ćirilice i njenim značajem za srpski narod, te da uživaju u raznovrsnim programima i aktivnostima koje će biti organizovane u okviru muzeja.
Uz podršku Ministarstva kulture i lokalne samouprave, Muzej ćirilice će postati jedan od najvažnijih kulturnih centara u Srbiji, koji će privući pažnju posetilaca iz celog sveta. Očekuje se da će otvaranje muzeja doprineti ekonomskom razvoju Bajine Bašte i promovisati turizam u ovom delu zemlje. Svi zainteresovani će imati priliku da uživaju u bogatom kulturnom nasleđu i lepotama ovog kraja.