Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić kritizirala je nedostatak pristojnosti i bahatost pojedinih novinara tokom konferencije za medije predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen. Brnabić je istaknula da se na konferencijama za medije ne dobacuje, već se postavljaju pitanja i čeka odgovor, te da nevaspitanje nije sloboda ni demokratija, već jednostavno nevaspitanje. Pohvalila je reakciju predsednika Vučića, ističući da je pokazao poštovanje prema gostu i prema ostalim novinarima koji su bili dovoljno pristojni i profesionalni da se ne ponašaju na taj način.
Brnabić je također osudila opoziciju, nazivajući ih slabićima i kukavicama, tvrdeći da su uvek za nasilje – bilo verbalno, psihičko ili fizičko. Kako su preneli pojedini mediji, tokom konferencije za novinare čulo se dobacivanje novinara koji su izneli komentar „nećete kopati“, na šta je predsednik Vučić odgovorio. Njegova reakcija je bila ljudska i ispravna, prema Brnabić, dok je opozicija pokazala svoju nepristojnost i nedostatak elementarne pristojnosti.
Ova situacija izazvala je veliku pažnju i polemike u Srbiji, sa mnogim javnim ličnostima izražavajući svoje mišljenje i stavove o ponašanju novinara tokom konferencije za medije. Mnogi su podržali Brnabić u njenom stavu o nenormalnim i nepristojnim postupcima novinara, dok su drugi izrazili različito mišljenje. Ipak, većina se složila da je poštovanje i pristojnost prema gostu i prema drugim novinarima osnovni princip koji bi trebao biti poštovan tokom ovakvih događaja.
Nedostatak elementarne pristojnosti i bahatost pojedinih novinara u Srbiji nije samo problem za najviše zvaničnike, već predstavlja ozbiljan problem za celokupno društvo. Ovakvo ponašanje može dovesti do daljeg pogoršanja odnosa između političara i novinara, te izazvati međusobne tenzije i konflikte. Stoga je važno da se ovakvi incidenti osude i da se promoviše poštovanje i pristojnost u odnosima između medija i političara.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić istaknula je da je nevaspitanje samo to – nevaspitanje, te da je važno da se javne ličnosti ponašaju na odgovoran i pristojan način, bez dobacivanja ili nedoličnog ponašanja. Njen poziv za poštovanje i demokratiju trebao bi biti smernica za sve učesnike javnog života u Srbiji, kako bi se izbegli slični incidenti u budućnosti.
Činjenica da je ovaj događaj izazvao toliko pažnje u javnosti ukazuje na važnost poštovanja i pristojnosti u javnoj komunikaciji. Ponašanje novinara tokom konferencije za medije ne sme biti nedolično i nepristojno, već bi trebalo biti u skladu sa osnovnim pravilima novinarske etike i profesionalnosti. Nadamo se da će ovakvi incidenti ubuduće biti izbegnuti, te da će se fokus staviti na suštinska pitanja i teme koje su od značaja za celokupno društvo.