Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da je na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu i Metohiji čula istina koja je možda glasnije nego ikada pre, čak i od država koje su priznale nezavisnost Kosova. On je ocenio da 26 godina nakon napada na Srbiju i 17 godina od jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, međunarodna zajednica počinje da shvata da je situacija na KiM opasan presedan. Đurić je naglasio da je to bio jedan od razloga zašto Priština nema razloga za radost, ističući osude jednostranih poteza Prištine koje su dolazile čak i od nekih stalnih članica Saveta bezbednosti.
Na sednici je Đurić istakao da su predstavnici zemalja kao što su Pakistan i Velika Britanija izrazili zabrinutost povodom napada na srpske crkve i institucije, iako te zemlje pružaju podršku Prištini. Takođe je kritikovao izjave Donike Gervale, ministarke spoljnih poslova privremenih institucija u Prištini, koja je napala UNMIK i samu misiju UN, rekavši da njeni komentari neće doneti podršku UN, niti će delovati kredibilno na druge države.
Đurić je izrazio zabrinutost da nije čuo nijednu reč o posvećenosti dijalogu ili primeni prethodnih sporazuma od strane Gervale, već je ona iznela niz optužbi protiv Srbije. On je upozorio da su te optužbe bez osnova i da šalju lošu poruku o odnosima prema UNMIK-u.
Šef srpske diplomatije je ukazao i na represiju koju vlasti u Prištini sprovode nad Srbima, naglašavajući da su takvi postupci alarmantni za međunarodnu zajednicu. Đurić je rekao da situacija na terenu postaje sve teža zbog jednostranih poteza i etnički motivisanih incidenata, i da Srbi plaćaju cenu tih akcija. On je istakao da je potrebno hitno delovanje međunarodne zajednice kako bi se sprečila dalja šteta po opstanak Srba na KiM.
Tokom izlaganja, Đurić je naveo da se režim Aljbina Kurtija mora zaustaviti u njegovim namerama da „Srbi moraju da pate“. On je ponovio da EU, SAD i drugi partneri treba da se angažuju kako bi se nastavio dijalog i pronašao kompromis, pozivajući Savet bezbednosti da reaguje kako bi se sprečila destabilizacija čitavog regiona.
Šefica UNMIK-a, Karolin Zijade, takođe je na sednici naglasila važnost dijaloga i pozvala na uzdržavanje od jednostranih poteza. Ona je istakla da je potrebno raditi na normalizaciji odnosa i da su potrebni konstruktivni koraci sa obe strane. Zijade je ukazala na zabrinutost zbog nedostatka poverenja između institucija i naglasila da je važno omogućiti predstavljanje Srba i drugih manjina u lokalnim institucijama.
Gervala je, s druge strane, kritikovala UNMIK, tražeći njegovo ukidanje, a zatim je pozvala Savet bezbednosti da poseti KiM kako bi se uverio u stanje na terenu. Ona je iznela optužbe protiv Srbije, tvrdeći da stvara tenzije u regionu, što je Đurić označio kao neutemeljene navode.
Predstavnici drugih zemalja, uključujući Francusku i Kinu, takođe su se oglasili tokom sednice, izražavajući zabrinutost zbog jednostranih poteza Prištine i naglašavajući potrebu za dijalogom. Američki ambasador je pozvao na ukidanje UNMIK-a, ukazujući na to da je misija postala neefikasna.
Na kraju, Đurić je ponovio da će Srbija nastaviti da podržava prisustvo UNMIK-a i da je važno da međunarodna zajednica prepozna izazove koji se javljaju na terenu. On je zaključio da se situacija na KiM pogoršava i da je potrebna hitna reakcija kako bi se sprečio dalji gubitak prava i opstanak Srba na tom području.