Više od sto nezavisnih stručnjaka podržava projekat „Jadar“
Sastankom više od sto nezavisnih stručnjaka, među kojima su i 40 profesora koji su radili na nacrtu studije o proceni uticaja projekta „Jadar“ na životnu sredinu, potvrđeno je da su tvrdnje protivnika ovog projekta neosnovane. Tvrdnje da bi rudnik litijuma doveo do pustoši u dolini Jadra i nedostatka vode za loznički kraj, Beograd i Šabac, nisu podržane činjenicama iz nacrta studije.
Stručnjaci navode da je za rudarenje i preradu jadarita potrebna značajna količina vode, ali ne 500 tona vode za jednu tonu litijum-karbonata kako tvrde kritičari, već 8,3 tone. Takođe, ističu da se za rudarenje ne bi koristila nijedna postojeća ili predviđena izvorišta javnog vodosnabdevanja.
Planirano je da se preko 70 odsto potreba za vodom zadovolji prikupljanjem atmosferskih padavina i recikliranjem podzemnih rudničkih voda. Takođe, tvrde da rudnik i fabrika ne bi zagadili reke ili izvorišta vode, a detaljno su objasnili mere koje će biti preduzete kako bi se to sprečilo.
Stručnjaci ističu da će biti primenjene najsavremenije metode prečišćavanja vode, kako bi se osigurala zaštita životne sredine. Takođe, naglašavaju da nema bojazni da bi deponija mogla uticati na zagađenje vode i zemljišta, zahvaljujući inovativnoj tehnologiji filter-pogača.
Smatra se da će projekat „Jadar“ omogućiti razvoj i rudarstva i poljoprivrede u tom regionu, uz primenu savremenih tehnologija za zaštitu životne sredine i usklađenost sa ekološkim propisima. Prema procenama, projekat bi mogao doneti značajne ekonomske benefite, uključujući prihode u budžet Srbije od 180 miliona evra godišnje i kreiranje više od 20.000 radnih mesta.