Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, pripadnici UKP-a u saradnji sa Poreskom policijom uhapsili su Dragana Trikića, vlasnika poljoprivrednog gazdinstva „Dragan Tikić“ iz Vršca, i još 15 osoba. Oni se sumnjiče da su kao organizovana grupa različitim poreskim krivičnim delima oštetili budžet Republike Srbije za više od 218 miliona dinara, a zatim prikrivali nezakonito poreklo tako stečenog novca.
U okviru akcije, pored Trikića, uhapšeni su i A.N, Z.N, M.T, M.T, S.I.N, G.V, J.K, M.K, Z.S, R.T, Ž.V, M.M, G.R i G.V, dok će protiv još 53 vlasnika poljoprivrednih gazdinstava biti podnete krivične prijave u redovnom postupku.
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Nenad Stefanović, naveo je da postoje osnovi sumnje da je Trikić od 1. januara 2020. godine do 30. septembra 2024. godine osmislio plan za vršenje krivičnih dela. On je, uz pristanak ostalih osumnjičenih, koji su nosioci malih poljoprivrednih gazdinstava koja nisu obveznici PDV-a, prodavao sopstvene poljoprivredne proizvode, kao što su pšenica, kukuruz, uljana repica, merkantilna soja i suncokret. Time je umanjio poresku obavezu PDV-a sa 15% na 8%, ostvarujući pravo na povraćaj PDV-a te smanjujući poresku obavezu plaćanja poreza na prihod od samostalne delatnosti.
Trikić je sumnjičav da je koristio 66 poljoprivrednih gazdinstava koja su van sistema PDV-a, a kojima je faktički upravljao on ili članovi njegovog domaćinstva. Po njegovom nalogu, nosioci poljoprivrednih gazdinstava izdavali su otkupne listove neistinite sadržine, predstavljajući svoja gazdinstva kao prodavce, dok su u stvarnosti poljoprivredni proizvodi preuzimani na skladištima Trikića. U ovom procesu im je pomagala Ž.V, zaposlena kod njega, koja je potpisivala svaku otpremnicu, svesna da stavlja potpis na otpremnici lažne sadržine i tako pomaže Trikiću u poreskom krivičnom delu.
Imovinu koju su pribavili kriminalnim delovanjem osumnjičeni su prenosili na Dragana Trikića, koji je tako pribavljenu imovinu držao i prosleđivao članovima svoje porodice, te ulagao u kupovinu različitih nepokretnosti. Svi ovi postupci bili su usmereni na prikrivanje nezakonitog porekla imovine, znajući da ona potiče iz kriminalne delatnosti.
Osumnjičenima se na teret stavljaju krivična dela iz Krivičnog zakonika, uključujući udruživanje radi vršenja krivičnih dela, pranje novca, kao i poreska prevara u vezi sa porezom na dodatu vrednost. Ova dela su u produženom trajanju, a takođe se pominju i druge prekršaje iz Zakona o poreskom postupku i administraciji.
U skladu sa zakonom, Glavni javni tužilac je najavio da će tužilaštvo naložiti sprovođenje finansijske istrage protiv osumnjičenih i sa njima povezanih lica. Ova istraga će imati za cilj da utvrdi sve aspekte njihova finansijskog poslovanja i eventualne dodatne nepravilnosti.
Uhapšenim licima je određeno zadržavanje do 48 sati, u kojem roku će biti privedeni na saslušanje. Ovaj slučaj je istaknuo važnost borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije u Srbiji, kao i potrebu za transparentnošću u poslovanju, posebno u sektoru poljoprivrede.
S obzirom na ozbiljnost optužbi i obim delovanja osumnjičenih, očekuje se da će ovaj slučaj imati dalekosežne posledice po poljoprivredni sektor u Srbiji, kao i po celokupni pravosudni sistem. Tužilaštvo će nastaviti da radi na ovom slučaju kako bi se osigurala pravda i sprečilo dalje zloupotrebe u budućnosti. Ovaj incident takođe naglašava potrebu za jačanjem kontrole i nadzora u oblasti poljoprivrede, kako bi se sprečile slične situacije i obezbedila zaštita državnog budžeta.