Maroko postaje vodeći automobilski izvoznik u Evropsku uniju nakon Kine
Maroko je, prema izvještaju EUobservera, postao drugi najveći automobilski izvoznik u Evropsku uniju nakon Kine. U 2023. godini, Maroko je proizveo 700.000 vozila i izvezao 536.000 vozila na evropsko tržište. Ukupan izvoz marokanske auto-industrije u EU iznosio je 15.1 milijardu evra, što predstavlja porast od 30 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Forbes izvještava da je samo Kina ispred Maroka sa 782.000 izvezenih automobila u EU u 2023. godini. Što se tiče broja proizvedenih vozila, Južnoafrička Republika drži prvo mjesto u Africi, ali se očekuje da će Maroko uskoro dostići tu poziciju.
Prema AfricaNewsu, francuske fabrike igraju značajnu ulogu u marokanskoj auto-industriji, gdje se proizvode vozila kao što su Renault Clio, Dacia Sandero i Dacia Jogger. Stellantis također proizvodi Peugeote, Opele i Fiate u Maroku, dok kineski, japanski, američki i korejski proizvođači proizvode razne dijelove. Kineska kompanija BYD već dugo najavljuje gradnju fabrike u Maroku, ali to još nije realizirano.
Analitičari predviđaju dalji rast marokanskog izvoza automobila, s porastom udjela električnih vozila. Glavna tržišta za izvoz su Španija, Francuska, Njemačka i Italija. Marokanski ministar industrije i trgovine Rijad Mezur planira da će do 2030. godine 60 posto proizvedenih vozila biti električno, a većina će biti izvezena u Evropu.
Maroko je postao važan saveznik EU u kontroli migracija i borbi protiv terorizma, te je glavni trgovinski partner EU u Magrebu. Zemlja ima povlašten pristup tržištu EU u sklopu trgovinskog sporazuma s Briselom.
Tijekom nedavne posjete francuskog predsjednika Emanuela Macrona Maroku, potpisano je više od 20 investicijskih ugovora, prema Indexu.
Maroko se pozicionirao kao značajan igrač na evropskom tržištu automobila, s očekivanjem daljeg rasta izvoza, posebno električnih vozila. Sa snažnim savezništvom s EU i povlaštenim pristupom tržištu, Maroko će vjerojatno nastaviti rasti kao ključni trgovinski partner u regiji.