Nakon odluke o carinama EU planira još žešći udar na Kinu

Stefan Nikolić аватар

Kineski proizvođači električnih vozila suočavaju se s novim carinama u EU

Kineski proizvođači električnih automobila pokušavali su da izbjegnu nove carine u EU tako što su poslali veći broj vozila prije stupanja na snagu novih propisa 5. jula. Međutim, Evropska komisija razmatra mogućnost retroaktivnog uvođenja carina, što bi značilo da one počnu vrijediti od marta umjesto od jula.

Istraga Evropske komisije o eventualnim nepravednim subvencijama kineskim proizvođačima automobila omogućila je EU da retroaktivno primijeni carine na električna vozila. Ova taktika trebala bi spriječiti preplavljivanje tržišta jeftinim uvozom i zaštititi europsku industriju.

Po najavi Komisije o uvođenju većih carina na električna vozila, kineski proizvođači su poslali većinu vozila u EU u junu, rezultirajući porastom registracija električnih vozila u julu. Međutim, Komisija smatra da ovaj val jeftinog uvoza predstavlja ekonomsku prijetnju Evropi, koja bi mogla dovesti do gubitka više od 12 miliona radnih mjesta.

Evropska komisija je odlučila uvesti diferencirane carine prema različitim kineskim proizvođačima, s ciljem nadoknade nepravedne prednosti koju su dobili putem subvencija. Ove tarife privremene su i zahtijevaju bankovne garancije od kineskih izvoznika umjesto gotovine.

Njemačka, koja je veliki izvoznik automobila i ima jake veze s kineskim tržištem, te Mađarska, koja je sve važnije središte kineskih ulaganja, vjerojatno će se protiviti ovim mjerama. S druge strane, Francuska i Italija podržavaju dodatne namete, što upućuje na političku borbu pred izbore u novembru.

Evropska komisija očekuje da će konačna odluka o carinama biti donesena za četiri mjeseca, a zemlje će moći blokirati prijedlog ako skupe kvalificiranu većinu glasova protiv ove mjere. Dok se čeka konačna odluka, kineski proizvođači električnih vozila suočavaju se s nesigurnom situacijom na tržištu EU.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije