NAKON VIŠEMESEČNOG PADA NAFTA PONOVO SKUPLJA: Kina jednim potezom podigla cenu „crnog zlata“

Stefan Nikolić аватар

Cene nafte porasle su danas sa višemesečnih najnižih vrednosti pošto su se apetiti investitora povećali nakon podataka o radnim mestima u SAD i kineskom izvozu koji su ublažili zabrinutost zbog recesije.

Prema podacima, fjučersi na naftu Brent su porasli za 22 centa, ili 0,2%, na 95,14 dolara po barelu, dok je američka nafta Vest Tekas Intermediate koštala 89,18 dolara po barelu, što je povećanje od 0,2%.

Ovi trendovi su rezultat neočekivanog ubrzanja rasta radnih mesta u Sjedinjenim Američkim Državama, najvećem svetskom potrošaču nafte, tokom meseca jula. Takođe, iznenađenje je donelo i povećanje kineskog izvoza u nedelju, što je pomoglo u preokretanju pesimističnog pogleda na tržište.

Prema rečima Stivena Inesa, generalnog direktora SPI Asset Management, znaci slabe tražnje u američkim zalihama prošle nedelje su podstakli trgovinu zasnovanu na slabijim izgledima za naftu. Međutim, podaci o poslovima i izvozu donekle su preokrenuli taj pogled, dodao je on.

Cene Brenta su prošle sedmice dostigle najniže nivoe od februara, beležeći pad od 13,7%, dok je VTI izgubio 9,7%. Zabrinutost zbog recesije koja je pogodila tražnju nafte opterećivala je cene nafte, ali su podaci o radnim mestima i izvozu pomogli investitorima da povrate svoje apetite.

S obzirom na ovaj pozitivan trend na tržištu nafte, investitori sada imaju veće poverenje u oporavak tražnje i mogu očekivati dalji rast cena nafte u narednom periodu. Ovo je takođe dobra vest za energetski sektor, koji je prethodno patio zbog slabije potražnje tokom pandemije.

Osim toga, rast cena nafte može imati pozitivan uticaj na globalnu ekonomiju, jer će povećati prihode zemalja izvoznica nafte i poboljšati njihove ekonomske pokazatelje. To može doprineti oporavku privrede nakon teških perioda uzrokovanih pandemijom.

Uzimajući u obzir sve ove faktore, možemo zaključiti da je porast cena nafte pozitivan signal za tržište i investitore, dok istovremeno pruža nadu u oporavak globalne ekonomije. S obzirom na poboljšane ekonomske pokazatelje u SAD i Kini, postoji optimizam da će potražnja za naftom nastaviti da raste i podržati dalji rast cena na svetskom tržištu.

U zaključku, porast cena nafte s višemesečnih najnižih vrednosti rezultat je pozitivnih podataka o radnim mestima u SAD i kineskom izvozu, koji su ublažili zabrinutost zbog recesije. Ovaj trend je pozdravljen od strane investitora i donosi nadu u oporavak tržišta nafte i globalne ekonomije u celini. Sada se očekuje dalji rast cena nafte u narednom periodu, što će imati pozitivan uticaj na energetski sektor i ekonomske performanse zemalja izvoznica nafte.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije