Evropski naučnici su postigli značajan napredak u razvoju baterija za električne automobile, tvrdeći da nova litijum-metalna baterija može dramatično poboljšati domet električnih vozila. Prototip razvijen u Belgiji ima veću gustinu energije i veći domet uz niže troškove proizvodnje.
Ova nova tehnologija, u kojoj je učestvovao i Švajcarski savezni institut za ispitivanje i istraživanje materijala, nudi 20 odsto veću gustinu energije od današnjih baterija, što je rezultat zamjene tečnog elektrolita krutim materijalom.
Prototip baterije nudi 1070 Wh/L i mogao bi da učini konvencionalne litijum-jonske bisterije zastarjelim, otvarajući put za novu eru u elektromobilnosti. Razvoj ove tehnologije, koji je trajao godinama u okviru EU projekta SOLiDIFY, obuhvatio je optimizaciju tehnikama premazivanja i strukturne novitete.
Nova baterija koristi debelu katodu visoke gustine energije od nikla, mangana i kobalta, litijum metalnu anodu i čvrsti elektrolitički separator sa tankim profilima. Ova baterija može se proizvoditi na sobnoj temperaturi i prilagođava se postojećim proizvodnim linijama, sa procjenjenim troškovima proizvodnje manjim od 150 evra po kW/h.
Nova tehnologija takođe je finansijski atraktivna, što bi moglo ubrzati usvajanje električnih vozila i doprineti smanjenju emisija gasova staklene bašte. Ova inovacija bi mogla da postane stvarnost u bliskoj budućnosti, obećavajući nove mogućnosti za autonomiju električnih vozila širom Evrope.
Međutim, unatoč ovom napretku u baterijskoj tehnologiji, postoji i potreba za daljim istraživanjem kako bi se razvile još naprednije tehnologije koje će smanjiti izazove povezane s elektromobilnošću. Evropski naučnici ostaju predani unapređenju baterija za električne automobile i s obzirom na brzinu napretka, mogli bismo uskoro vidjeti još inovacija koje će revolucionirati tržište električnih vozila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.