Nasilnik napao ženu i ćerku u porodičnoj kući

Goran Petrović аватар

Četrdesetjednogodišnji muškarac iz Prijepolja se sumnjiči da je pretio svojoj supruzi i maloletnoj ćerki u porodičnoj kući. Takođe se navodi da je pokušao da udari suprugu. Ova informacija je potvrđena za RINU od strane Policijske uprave Prijepolje.

Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će uz krivičnu prijavu biti priveden nadležnom tužilaštvu. Prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici, F. Đ. su izrečene obe hitne mere – privremeno udaljenje iz stana i zabrana kontakta sa suprugom i ćerkom.

Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji se suočava sa širom problemom u mnogim društvima širom sveta. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, jedna od tri žene širom sveta iskusila je fizičko ili seksualno nasilje od strane partnera ili osobe izvan partnerske veze tokom svog života. Ovi podaci jasno pokazuju da je nasilje u porodici široko rasprostranjena pojava koja zahteva hitnu pažnju i adekvatne mere kako bi se zaštitile žrtve.

U Hrvatskoj postoje zakoni koji štite žrtve nasilja u porodici i pružaju im potrebnu zaštitu i podršku. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici propisuje hitne mere koje se mogu primeniti kako bi se zaštitili žrtve i sprečilo dalje nasilje. Ove hitne mere, kao što su udaljenje iz stana i zabrana kontakta sa napadačem, mogu biti od presudnog značaja za žrtve nasilja u porodici kako bi se osigurala njihova sigurnost i bezbednost.

Uz zakonske odredbe, važna je i uloga policije i pravosudnih organa u borbi protiv nasilja u porodici. Oni su od ključnog značaja u pružanju podrške žrtvama, istrazi slučajeva nasilja i sprovođenju zakonskih mera protiv počinilaca. Jačanje kapaciteta policije i pravosudnih organa za efikasnu reakciju na slučajeve nasilja u porodici je od velike važnosti i može doprineti smanjenju incidencije ovog problema.

Prevencija nasilja u porodici takođe zahteva edukaciju i podizanje svesti o štetnosti ovog vida nasilja. Obrazovanje o ravnopravnosti polova, mehanizmima zaštite žrtava i načinima prevencije nasilja mogu doprineti promeni stavova i ponašanja u društvu kako bi se stvorila kultura nenasilja i poštovanja ljudskih prava.

Žrtve nasilja u porodici trebaju imati pristup sigurnim mestima gde mogu dobiti zaštitu i podršku. Uz to, važno je da žrtve imaju pristup pravnoj pomoći i savetovanju kako bi se zaštitila njihova prava i interesima. Solidarnost zajednice sa žrtvama nasilja u porodici takođe je od presudnog značaja kako bi se osigurala podrška i zaštita za žrtve i pružio jasan signal da nasilje nije prihvatljivo.

Nasilje u porodici nije privatna stvar, već društveni problem koji zahteva kolektivni odgovor. Svako od nas ima odgovornost da prepozna nasilje u porodici, pruži podršku žrtvama i aktivno se angažuje u borbi protiv ove ozbiljne pojave. Samo zajedničkim naporima i saradnjom možemo stvoriti sigurno okruženje za sve članove društva i sprečiti dalje tragedije koje proizvodi nasilje u porodici.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije