Naučnici otkrili najstariju mrtvu galaksiju

Stefan Nikolić аватар

Naučnici su nedavno otkrili galaksiju koja je prestala da stvara nove zvijezde prije više od 13 milijardi godina, što je čini najstarijom „mrtvom“ galaksijom ikada viđenom. Ovo otkriće, koje je napravljeno pomoću svemirskog teleskopa „Džejms Veb“, moglo bi da promijeni naša saznanja o ranom univerzumu. Istraživanje je sproveo međunarodni tim na čelu sa Tobijasom Luserom sa Kavli instituta Univerziteta u Kembridžu, uz učešće Italijana Stefana Karnijanija iz Skuole Normale Superiore di Piza. Ova studija je nedavno objavljena u uglednom časopisu Nejčer.

„Galaksijama je potrebna bogata zaliha gasa za formiranje novih zvijezda, a rani univerzum je bio poput bogatog bifea“, izjavio je Luser. Međutim, podaci sa teleskopa Veb otkrili su da je ova drevna galaksija kratkog vijeka, stvarajući zvijezde samo između 30 i 90 miliona godina prije nego što je prestala sa tim procesom. Postoje nekoliko mogućih razloga za ovaj fenomen, međutim najvjerovatnije objašnjenje je prisustvo velike crne rupe koja se formirala unutar galaksije. Ova crna rupa je mogla da privuče većinu međuzvjezdanog gasa u sebe, čime bi eliminisala sirovine potrebne za stvaranje novih zvijezda.

Ovaj proces obično se događa u kasnijim fazama stvaranja galaksija, što je razlog zašto je ova otkrivena galaksija tako značajna. Naime, ona datira samo 700 miliona godina nakon Velikog praska, što znači da je jedna od najstarijih galaksija koje su do sada otkrivene. Ova nova saznanja pomažu naučnicima da bolje razumeju evoluciju galaksija i svemira u cjelini.

Ovo revolucionarno otkriće naglašava važnost daljih istraživanja i razvoja tehnologije kao što je svemirski teleskop „Džejms Veb“. Naučnici se nadaju da će nova otkrića pomoći u rješavanju mnogih tajni svemira i da će doprinijeti našem sveobuhvatnijem razumijevanju univerzuma u cjelini. Ova istraživanja mogu pomoći i u pronalaženju odgovora na pitanja o našem postojanju i mjestu u svemiru.

Sve više otkrića u vezi sa počecima svemira i formiranjem galaksija pokazuju koliko je važno nastaviti sa istraživanjem i istraživanjem svemira. Galaksija koja prestane da stvara zvijezde tako rano u svom razvoju predstavlja zagonetku koju će naučnici pokušati da razriješe u narednim istraživanjima. Ovo otkriće također pokazuje koliko je važno ulagati u tehnologiju i instrumente kao što su svemirski teleskopi kako bismo produbili naše znanje o svemiru i njegovim tajnama.

Tobijas Luser i njegov tim nadaju se da će daljnja istraživanja pomoći u rasvjetljavanju mnogih nepoznanica vezanih za stvaranje i evoluciju galaksija u ranim fazama univerzuma. Ova otkrića mogu imati dalekosežne posljedice i doprinijeti našem shvatanju svemira i našeg mjesta u njemu.

U ovom trenutku, svemirske agencije širom svijeta ulažu velike napore u istraživanje svemira i otkrivanje novih tajni univerzuma. Ovo otkriće samo je jedno od mnogih koji će uslijediti u narednim godinama, a koja će nam omogućiti da bolje razumijemo svemir u kojem živimo. postizanje novih saznanja u vezi sa ovom „mrtvom“ galaksijom samo je početak putovanja ka potpunijem razumijevanju svemira u cjelini. Naučnici se nadaju da će dalja istraživanja pomoći u odgovaranju na mnoga pitanja koja nas još uvijek muče u vezi sa svemirom i njegovim nastankom.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije