Arheolozi su nedavno u Peruu otkrili sobu sa tronom i detaljno oslikane zidove koji ukazuju na to da je društvom Moće, prije više od 1.300 godina, vjerovatno vladala – žena. Ovo otkriće je izuzetno važno jer pruža dodatne dokaze da je matrijarhat nekada upravljao drevnom civilizacijom Moće na sjeverozapadnoj obali Perua.
Soba sa stubovima, otkrivena na arheološkom lokalitetu Panamarka, sadrži istrošen kameni tron i složene zidne murale koji prikazuju moćnu ženu sa krunom kako prima posjetioce. Otkriće je staro više od 1.300 godina i ukazuje na to da je žena možda bila vladarka u tom prostoru, izjavila je Džesika Ortiz Zevalos, direktorica istraživanja arheološkog projekta.
Panamarka je najjužniji centar društva Moće, koje je živjelo u priobalnim dolinama sjevernog Perua između 350. i 850. godine naše ere. Ovo otkriće podsjeća na Gospu od Cao, ženu za koju se vjeruje da je vladala civilizacijom Moće prije 1.700 godina. Njeno lice je rekonstruisano 2017. godine pomoću 3D štampe na osnovu lobanje drevne mumije otkrivene desetak godina ranije u dolini Čikama.
Gospu od Cao je arheolozi opisali kao prvu poznatu ženu guvernera u Peruu. Ovo najnovije otkriće samo je još jedan dokaz da su žene imale autoritet u društvu Moće, ne samo zbog prikaza kraljice na muralima već i zbog prisustva ljudske kose i tragova korišćenja na kamenom tronu.
Detaljni murali na lokalitetu Panamarka pružaju nove kulturne uvide. Susjedna soba s pogledom na trg nazvana je „Komora isprepletenih zmija“ zbog murala na kojem je prikazan lik sa nogama isprepletanim sa zmijama. Mnogi drugi murali u toj sobi prikazuju ratnike i čudovište koje juri čovjeka.
Arheolog Hose Očatoma je poredeći sobu sa muralima na lokalitetu Panamarka sa Sikstinskom kapelom u Vatikanu, rekao da su zidne slike „oslikane i fino ukrašene mitološkim scenama i likovima“. Ove slike „bilježe scene koje pripadaju ideologiji Moće“ i pružaju redak uvid u kulturu priobalne regije prije španskog osvajanja Južne Amerike.
Nakon pada civilizacije Moće, carstvo Inka se kasnije uzdiglo u planinskim predjelima iste regije. Murali na lokalitetu Panamarka trenutno nisu dostupni turistima kako bi se osiguralo dugoročno očuvanje ovog važnog kulturnog nasljeđa, izjavio je Očatoma.