Međunarodni tim naučnika je pronašao nove dokaze koji podržavaju teoriju da je kompleksan život na Zemlji možda počeo mnogo ranije nego što se ranije mislilo. Grupa naučnika radila je u Gabonu i otkrila dokaze koji pokazuju da su postojali uslovi za život jednoćelijskih organizama prije dve milijarde i sto miliona godina.
Naučnici su proučavali hemijski sastav stijene u Fransvilu u Gabonu, koja se smatra novootkrivenom formacijom za koju se pre nije znalo je li fosil. Istraživanja su pokazala visoke nivoe kiseonika i fosfora nastale usljed sudara dve kontinentalne ploče pod vodom, što je dovelo do vulkanske aktivnosti. Prema rezultatima istraživanja objavljenih u časopisu „Precambrian Research“, naučnici su zaključili da su ti organizmi postojali pre formacije i da su na kraju izumrli, ne šireći se globalno.
Ove ideje su u suprotnosti sa konvencionalnim naučnim mišljenjem koje sugeriše da je život na Zemlji počeo pre oko 635 miliona godina. Profesor Ernest Či Fru sa Univerziteta u Kardifu, koji je radio sa međunarodnim timom naučnika, opisao je ove organizme kao slične sluzavoj pljesni, jednoćelijskim organizmima koji se razmnožavaju sporama. Njegovi nalazi podržavaju ideje o procesima koji su doveli do formiranja života na Zemlji, dok profesor Grejam Šilds sa Univerzitetskog koledža u Londonu izražava rezerve prema ovim istraživanjima, naglašavajući potrebu za dodatnim dokazima.
Naučnici se nadaju da će njihovo istraživanje doprineti debati o prirodi formacija pronađenih u Gabonu i da će dodatne analize i istraživanja pružiti još više informacija o mogućem ranijem postojanju života na Zemlji.đembre 2021.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.