Naučnici rade na slušalicama koje prenose samo ono što korisnik želi da čuje

Stefan Nikolić аватар

Naučnici su razvili novu tehnologiju u slušalicama koja omogućava korisnicima da čuju samo ono što žele, zahvaljujući veštačkoj inteligenciji. Ova tehnologija, nazvana Target Speech Hearing, omogućava blokiranje svih ostalih zvukova oko korisnika, osim željenog izvora zvuka. Korišćenjem malog ugradnog računara, slušalice mogu da fokusiraju svoju pažnju na jedan glas, čak i kada se korisnik kreće.

Ova tehnologija je predstavljena u radu objavljenom u časopisu Proceedings of the CHI Conference on Human Factors in Computing Systems, a naučnici se nadaju da će je iskoristiti kao pomoćno sredstvo za osobe sa oštećenim sluhom. Ideja je ugraditi ovu tehnologiju u komercijalne slušalice i slušne aparate kako bi omogućila jasniju percepciju zvukova korisnicima.

Glavni autor studije, Šajam Džolakota, profesor računarskih nauka i inženjerstva na Univerzitetu u Vašingtonu, istakao je da je cilj projekta razviti veštačku inteligenciju koja će modifikovati slušnu percepciju korisnika u bučnom okruženju. Sistem omogućava korisniku da čuje samo jedan izvor zvuka, filtrirajući sve ostale zvukove.

Target Speech Hearing je nastavak istraživanja koje su isti naučnici sproveli prošle godine. U tom projektu, kreirali su aplikaciju za pametne telefone sa veštačkom inteligencijom koja se može upariti sa slušalicama i omogućava korisnicima da biraju šta žele da čuju, dok se ostali zvukovi blokiraju. Korisnici mogu izabrati kategorije zvukova poput sirena, beba, govora ili ptica, a slušalice će izolovati samo te zvukove.

Da bi koristili ovu tehnologiju, korisnici treba da aktiviraju sistem dodirivanjem dugmeta na slušalicama. Kada glas govornika stigne do mikrofona, softver registruje izvor zvuka, identifikuje ciljni glas i propušta samo taj zvuk. Trenutno, TSH može da registruje samo jedan audio izvor ili zvučnik u jednom trenutku, a može imati problema ako postoji dodatni šum slične jačine.

Naučnici su izuzetno optimistični u vezi sa mogućnostima ove tehnologije i vide je kao korisno sredstvo kako za osobe sa oštećenim sluhom, tako i za sve korisnike koji žele selektivno slušati određene zvukove u okolini. Uz dalja istraživanja i razvoj, ova tehnologija bi mogla da postane standardna opcija u budućnosti, pružajući korisnicima potpunu kontrolu nad zvukovima koje čuju u svakodnevnom životu.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije