Istraživači Univerziteta u Melburnu nedavno su organizirali trodnevnu konferenciju nazvanu „Sviftpozijum“ usredotočenu na kulturološki utjecaj popularne pjevačice Tejlor Swift. Iako su organizatori prvotno planirali manju konferenciju, interes za događaj je bio ogroman, s preko 400 pristiglih znanstvenih radova iz 78 institucija širom svijeta, od kojih su 130 prihvaćeni. Tematički fokus obuhvaćao je glazbenu industriju, pop kulturu, rod, književnost, ekonomiju, zdravlje i mnoge druge teme, sve kroz prizmu uspjeha Tejlor Swift.
Unatoč tome što Swift neće biti fizički prisutna na konferenciji, zapaženo je kako njen utjecaj i popularnost rastu. Neki govornici poput sociologinje Georgije Kerol iznijeli su stajalište da neće samo hvaliti Swift, već će se uključiti i u legitimnu kritiku, analizirajući strukture moći. Prema njenim riječima, konferencija će biti izuzetno zanimljiva.
Prošle godine, Kerol je završila istraživanje o ulozi komodifikacije u angažmanu zajednica obožavatelja popularnih ličnosti, koje je djelomično uključivalo i fanove Tejlor Swift, poznate kao „Swiftizi“. Od tada je utjecaj i slava popularne pjevačice samo porasla.
Interesantno je napomenuti da Sviftpozijum nije prvi akademski događaj usmjeren na analizu uspjeha Tejlor Swift. Novinarka Rolling Stone magazina Britni Spanos nedavno je pokrenula kurs o pevačici na Institutu „Klajv Dejvis“ na sveučilištu u New Yorku. Čak je održano i predavanje pod nazivom „Književnost (Tejlorina verzija)“ na jednom sveučilištu u Belgiji.
Osim toga, profesorica medija i komunikacija na Univerzitetu u Melburnu, Jennifer Beket, uputila je zapaženu izjavu kako bi bilo neophodno kritički razmišljati i analizirati utjecaj Tejlor Swift, te postavila pitanja poput treba li pjevačica biti glasnija u pružanju podrške određenim grupama ili temama.
Unatoč kritikama, organizatori Sviftpozijuma svjesni su da je njihov događaj predmet kritika koji smatraju da karijera pevačice nije dostojna akademske analize. Međutim, mnogi se slažu s Kerol kako je takav stav temeljen na rodnim predrasudama. Ona argumentira da je sociologija proučavala ljubitelje sporta već dugi niz godina te se pita kako netko može osporiti proučavanje navijača pop zvijezda. Prema njenim riječima, to je isto ponašanje i iste teorije, te bi se rodna pristranost trebala prepoznati.
Unatoč tome što je većina konferencije bila rezervirana samo za znanstvenike, organizatori su dodali i poseban program za javnost. Tako je održan „Fanpozijum“, u kojem je prikazan dokumentarni film „Miss Americana“ o Tejlor Swift, te su vođeni razgovori o njenom utjecaju i pozitivnom doprinosu društvu.