Naučnici videli rođenje najstarijih galaksija u univerzumu pre 13 milijardi godina

Marijana Petrović аватар

Naučnici sa Univerziteta u Kopenhagenu su iskoristili svemirski teleskop Džejms Veb kako bi vidjeli stvaranje najstarijih galaksija u svemiru pre 13,3 i 13,4 milijarde godina. Otkrića su objavljena u magazinu „Science“. Ove galaksije su se formirale kada je univerzum bio star između 400 i 600 miliona godina, što čini tri do četiri posto sadašnje starosti. Autor studije, Elm Hajnc, tvrdi da su ovo prve direktno snimljene slike formiranja galaksija koje su ikada viđene. Dok je Džejms Veb prethodno pokazao rane galaksije u kasnijim fazama evolucije, ovde smo svedoci samog rođenja galaksija i izgradnje prvih zvezdanih sistema u univerzumu.

Ova otkrića su važna jer nam pružaju uvid u nastanak prvih zvezdanih sistema i galaksija u svemiru. Razumevanje ovih procesa može nam pomoći da bolje shvatimo evoluciju svemira i kako su nastali sistem i struktura koje vidimo danas. Istraživači su koristili napredne tehnike i teleskope kako bi mapirali trenutke stvaranja ovih drevnih galaksija i proučavali njihovu evoluciju kroz vreme.

Džejms Veb je svemirski teleskop koji je lansiran 2021. godine, a njegova primarna svrha je proučavanje udaljenih galaksija, zvezda i planeta. Ovaj teleskop koristi infracrveni spektar svetlosti kako bi prodrla kroz prašinu i gas u svemiru i omogućila nam da vidimo objekte koji su inače nevidljivi za tradicionalne teleskope. Njegova visoka rezolucija i osetljivost omogućavaju nam da vidimo detalje koji su nedostupni drugim teleskopima.

Ovaj tim naučnika je proveo godine pripremajući se za ovu studiju, prikupljajući podatke i analizirajući ih kako bi došli do ovog revolucionarnog otkrića. Njihov rad otvara nova vrata u proučavanju drevnih galaksija i pomaže nam da dublje zaronimo u prošlost svemira.

Studija o stvaranju najstarijih galaksija u univerzumu je samo jedan od mnogih projekata koji se trenutno provode širom sveta kako bi se bolje razumela naša kosmička okolina. Naučnici i istraživači širom sveta koriste najnoviju tehnologiju i teleskope kako bi istražili udaljene delove svemira i otkrili tajne njegove prošlosti.

Naučnici sa Univerziteta u Kopenhagenu su pokazali svoju stručnost i predanost istraživanju svemira kroz ovo revolucionarno otkriće. Njihov rad će imati dubok uticaj na polje astrofizike i pružiti nam nove uvide u nastanak galaksija i zvezda. Nastavićemo da pratimo njihov rad i očekujemo nova uzbudljiva otkrića u budućnosti.

U zaključku, ovo otkriće je samo početak uzbudljivog puta istraživanja najstarijih delova svemira i pruža nam uvid u procese koji su formirali svemir koji danas poznajemo. Naučnici su koristili najnoviju tehnologiju i teleskope kako bi došli do ovog otkrića i otvorili nova vrata u proučavanju svemirskog prostora. Nastavićemo da se divimo lepoti i složenosti svemira i istražujemo njegove tajne kroz napredna istraživanja i studije poput ove.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije