Predsednik Vlade Srbije, Miloš Vučević, izrazio je danas svoje negodovanje zbog dvostrukih standarda koji postoje kada je reč o saradnji Srbije sa Pekingom. Na međunarodnoj konferenciji u Atini posvećenoj šestoj godini od potpisivanja Prespanskog sporazuma, Vučević je istakao da je EU u mogućnosti da sarađuje sa Pekingom, ali da se Srbiji to ne dozvoljava. Takođe je naglasio da se teritorijalni integritet poštuje u slučaju Ukrajine, ali ne i u slučaju Srbije.
Ovo je izjavio tokom panela posvećenog perspektivi pristupanja Zapadnog Balkana i njegovom značaju za budućnost Evrope. Na pitanje moderatora o kritikama vezanim za posetu kineskog predsednika Di Đinpinga Beogradu i saradnji sa Pekingom i Moskvom, Vučević je istakao važnost održavanja saradnje uprkos sankcijama.
Predsednik Vlade Srbije je takođe govorio o novoj metodologiji za pristupanje EU, ističući da bi bilo fer da Srbija ima iste uslove kao i druge zemlje na putu ka Evropskoj uniji.
Ova konferencija predstavlja priliku za razmenu mišljenja i ideja o miru i održivom razvoju na Balkanu i Evropi uopšte. Učešće predstavnika iz različitih zemalja i institucija omogućava sagledavanje različitih perspektiva i pronalaženje zajedničkih rešenja za aktuelne izazove.
Vučevićeva izjava naglašava važnost poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta svake zemlje, te potrebu za jednakim pravima i mogućnostima za sve u procesu integracija u evropske strukture.
Srbija je do sada ostvarila značajan napredak u procesu evropskih integracija, ali se suočava sa različitim izazovima i preprekama koje treba prevazići. Neki od ključnih problema su korupcija, neefikasnost pravosuđa, nedostatak medijske slobode, kao i spoljni pritisci na političke odluke zemlje.
Uprkos tome, Srbija nastavlja sa reformama i modernizacijom svojih institucija kako bi ispunila uslove za članstvo u Evropskoj uniji. Očekuje se da će naredni period biti ključan za dalji napredak zemlje ka evropskim integracijama.
Konferencija u Atini predstavlja važan korak ka jačanju regionalne saradnje i povezivanju Zapadnog Balkana sa Evropskom unijom. Kroz razmenu iskustava i ideja, učesnici će imati priliku da doprinesu ostvarivanju mira, stabilnosti i održivog razvoja na ovom području.
Pored političkih tema, na konferenciji se razmatraju i ekonomske perspektive i mogućnosti za unapređenje trgovinske i investicione saradnje na Balkanu. Očekuje se da će ovo biti korisna platforma za uspostavljanje novih poslovnih kontakata i jačanje privrednih veza među zemljama regiona.
Uprkos izazovima sa kojima se suočava, Zapadni Balkan ima veliki potencijal za ekonomski razvoj i priliku da postane stabilna i prosperitetna regija u skladu sa evropskim vrednostima. Važno je da zemlje regiona nastave sa reformama i modernizacijom svojih institucija kako bi unapredile svoje ekonomske i političke perspektive.
Na kraju, važno je istaći da saradnja i dijalog među zemljama Zapadnog Balkana i Evropske unije igraju ključnu ulogu u ostvarivanju mira, stabilnosti i prosperiteta na ovom području. Konferencija u Atini pruža priliku za jačanje ovih veza i unapređenje regionalne saradnje u cilju zajedničkog napretka i prosperiteta.