Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije, Dmitrij Medvedev, izjavio je da Evropa neće moći izdržati ni nedelju dana bez ruskog gasa. On je istakao da će Evropa moći da izdrži bez ruskog gasa najviše šest meseci prema poslednjim podacima Međunarodnog monetarnog fonda, ali je naglasio da je to preoptimistična procena.
Medvedev je takođe istakao da je Evropska komisija čak dozvolila da se plaćanja za gas vrše u rubljama, što dokazuje da se ukaz ruskog predsednika Vladimira Putina po pitanju plaćanja za gas u ruskoj nacionalnoj valuti zapravo može primeniti na evropski biznis. Ove izjave dolaze u trenutku kada se odnosi između Rusije i Zapada pogoršavaju zbog rata u Ukrajini i medjusobnih sankcija.
Ova izjava dolazi u vreme kada se odnosi između Rusije i Zapada dodatno pogoršavaju zbog rata u Ukrajini i međusobnih sankcija. Evropska unija je pokušala da smanji svoju zavisnost od ruskog gasa, ali je i dalje najveći potrošač ruskog gasa. Ove izjave mogu dodatno da podstaknu zabrinutost u vezi sa energetskom sigurnošću u Evropi.
Trenutno, Rusija snabdeva Evropu sa oko 40% svog prirodnog gasa, a zemlje članice Evropske unije su zajedno najveći kupci ruskog gasa. Mada se EU trudi da diverzifikuje svoje izvore energije i snabdevačke puteve, Evropa je i dalje zavisna od ruske energije. Ova zavisnost je dovela do zabrinutosti u vezi sa sigurnošću snabdevanja gasom, posebno tokom političkih tenzija između Evrope i Rusije.
Iako se tokom prethodnih godina pokušavalo da se smanji zavisnost od ruskog gasa, EU i dalje mora da se oslanja na ruski gas kako bi zadovoljila svoje energetske potrebe. Ova zavisnost je dovela do zabrinutosti u vezi sa sigurnošću snabdevanja gasom, posebno tokom političkih tenzija između Evrope i Rusije.
Medvedevove izjave se mogu tumačiti kao još jedna pretnja iz Kremlja u odnosima sa Zapadom, ali takođe otkrivaju i realnost zavisnosti Evrope od ruskog gasa. Izjava zamenika predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije postavlja pitanje energetske sigurnosti i neophodnosti diverzifikacije izvora energije u Evropi.
Mada je Evropska unija pokušala da diverzifikuje svoje izvore energije i snabdevačke puteve, neretko se podseća na neophodnost smanjenja zavisnosti od ruskog gasa. Medvedevove izjave mogu biti podsticaj za hitno preispitivanje politike snabdevanja energijom i razmatranje alternativnih izvora energije.
Rusija i Ukrajina su glavni tranzitni putevi za gas koji se isporučuje u Evropu, ali politički tenzije između ovih zemalja često dovode do problema u snabdevanju gasom. Ove tenzije su dovele do zabrinutosti u vezi sa sigurnošću snabdevanja, što ponovo postavlja pitanje neophodnosti diverzifikacije i alternativnih izvora energije za Evropu.
Izjave zamenika predsednika Saveta bezbednosti Ruske Federacije jasno ističu zavisnost Evrope od ruskog gasa i neophodnost preispitivanja politike snabdevanja energijom. Ove izjave mogu dodatno podstaknuti evropske lidere da preduzmu korake ka diversifikaciji izvora energije i smanjenju zavisnosti od ruskog gasa. Ovo pitanje postaje sve važnije zbog političkih tenzija između Evrope i Rusije, kao i zbog nedostatka dugoročnih rešenja za energetsku sigurnost Evrope.