Viši sud u Subotici je doneo odluku da maloletniku od 14 godina, koji je povredio svoju drugaricu iz razreda u OŠ „Sečenji Ištvan“, bude određen pritvor u trajanju do 30 dana. Sudija za maloletnike je smatrao da postoje osnovi za određivanje pritvora u skladu sa odredbama Zakonika o krivičnom postupku. Prethodno, Više javno tužilaštvo u Subotici je podnelo zahtev za pokretanje pripremnog postupka zbog krivičnog dela ubistva u pokušaju. Maloletnik je saslušan u Višem sudu, gde je Tužilaštvo zatražilo određivanje pritvora.
Devojčica koja je povređena u školskom incidentu i koja je zadobila posekotine, nakon medicinske obrade puštena je na kućno lečenje, saopštila je Opšta bolnica Subotica. Ona je primljena u bolnicu sa dve ubodne rane na ruci i jednom na nozi, koje su joj upravljene nožem.
Incident u OŠ „Sečenji Ištvan“ šokirao je javnost i istakao važnost problema vršnjačkog nasilja. Učenik osmog razreda je nožem povredio svoju vršnjakinju, izazivajući ozbiljnu zabrinutost u zajednici. Vršnjačko nasilje je problem koji se često javlja u školama, a kako bi se sprečile ovakve situacije, neophodno je raditi na edukaciji učenika, zajednici, ali i sa samim počiniocima.
Škole trebaju da budu sigurna mesta za sve učenike, gde se podstiče tolerancija, podrška i rešavanje sukoba na miran način. Potrebno je raditi na stvaranju bezbednog okruženja u kome će učenici moći da se osećaju sigurno i zaštićeno. Roditeljima, nastavnicima i svim sprovednim licima treba pružiti podršku kako bi se adekvatno reagovalo na eventualne situacije nasilja.
Incidenti poput ovog u OŠ „Sečenji Ištvan“ pokazuju koliko je važno raditi na prevenciji i edukaciji u oblasti vršnjačkog nasilja. Obezbeđivanje sigurnog okruženja za sve učenike treba da bude prioritet svake škole i zajednice. Roditelji, škole, institucije i društvo u celini treba da sarađuju i zajedno rade na prevenciji nasilja među mladima.
Pritvor određen maloletniku koji je povredio svoju drugaricu je korak ka osiguranju pravde i sprečavanju daljih incidenata. Važno je da se mladima pruži odgovarajuća podrška i edukacija kako bi naučili da se nose sa sukobima na miran i adekvatan način. Žrtve nasilja treba da budu zaštićene, a počinioci adekvatno kažnjeni i edukovani o posledicama svog ponašanja.
Vršnjačko nasilje je ozbiljan problem sa kojim se suočavaju mnoge škole širom sveta. Neophodno je raditi na stvaranju kulture tolerancije, podrške i međusobnog uvažavanja među mladima. Prevencija vršnjačkog nasilja treba da bude prioritet svake obrazovne ustanove i zajednice, kako bi se obezbedilo sigurno i stabilno okruženje za sve učenike.
Incident u OŠ „Sečenji Ištvan“ je podsetnik na važnost reagovanja na nasilje i rad na edukaciji mladih o posledicama nasilnog ponašanja. Svaki oblik nasilja treba da bude osuđen i sankcionisan, a žrtve zaštićene i podržane u procesu oporavka. Svi akteri obrazovnog sistema trebaju raditi zajedno kako bi se stvorila bezbedna i podržavajuća sredina za sve učenike.