U Hrvatskoj i Srbiji povećan broj dece sa odloženim upisom u prvi razred osnovne škole
U poslednjih nekoliko godina primećen je porast broja dece koja ne budu upisana u prvi razred osnovne škole. Razlog ovog trenda nije nedostatak mesta u školama, već psihofizička nezrelost budućih đaka, ističu stručnjaci. Prošle godine, više od četiri hiljade dece nije upisano u prvi razred osnovne škole u Hrvatskoj, što je bio rekordan broj u nekim županijama.
Tomislav Đonlić, rukovodeći u upravnom odeljenju za obrazovanje Splitsko-dalmatinske županije, ističe da je najčešći razlog odgađanja upisa psihofizička nezrelost učenika. Stručnjaci su uočili nedostatak jezičkih predveština, emocionalne i socijalne zrelosti, kao i grafomotorike kod dece čiji je upis odložen. Ministarstvo prosvete Srbije nema zbirne podatke o broju odloženih upisa, ali stručnjaci u Srbiji primećuju porast broja slučajeva u poslednjih nekoliko godina, iako nisu u tako visokom broju kao u Hrvatskoj.
Školski psiholog Branka Tišma naglašava važnost predškolskog obrazovanja i samostalnosti dece. Ističe da roditelji često previše rade umesto dece, što dovodi do nedostatka samostalnosti. Jelena Kenić, takođe školski psiholog, primećuje da se povećava broj dece sa odloženim upisom u Srbiji, posebno nakon pandemije koronavirusa. Često se primećuje goovrna disfazija i loša grafomotorika kod dece čiji je upis odložen, što zahteva nadoknadu propuštenog i dodatnu podršku u školi.
Stručnjaci ističu da je važno da deca budu samostalna u različitim svakodnevnim aktivnostima i da imaju podršku roditelja u razvoju veština. Povećanje broja dece sa odloženim upisom u prvi razred osnovne škole zahteva pažnju i podršku kako bi se omogućilo deci da nadoknade razvojne nedostatke i uspešnije se prilagode školskom okruženju.