Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da zagovornici rezolucije o Srebrenici pokušavaju obmanuti međunarodnu političku javnost. On tvrdi da su čak pokušavali pridobiti neke zemlje lažnom pričom da će Srbija podržati tu rezoluciju ili se uzdržati od glasanja. Međutim, istina je potpuno drugačija. Srbija je aktivno lobirala protiv rezolucije o Srebrenici i imala podršku nekoliko zemalja koje su bile kosponzori rezolucije, a nisu glasale za nju.
„Istina je sasvim različita od toga. Mi smo išli i bukvalno kucali na vrata svake države članice UN, čak i kosponzora rezolucije i videli ste da smo na kraju imali situaciju da je bilo nekoliko kosponzora koji nisu glasali za rezoluciju, a to vam govori koliko je bio pritisak na pojedine zemlje da podrže nešto o čemu zapravo nisu znali bilo šta“, rekao je Đurić za televiziju Hepi.
On je naglasio da je Srbija organizirala diplomatsku akciju bez presedana protiv rezolucije o Srebrenici koju je predvodio predsjednik Aleksandar Vučić, a u kojoj su sudjelovali svi relevantni akteri iz srpskog političkog sistema.
Rasprava o rezoluciji o Srebrenici i događajima iz 1995. godine već je neko vrijeme izazvala napetosti u regiji. Dok neki zagovaraju usvajanje rezolucije kako bi se pružila pravda žrtvama, drugi smatraju da bi takva rezolucija mogla povećati podjele i proširiti političke tenzije. Srbija se jasno protivi rezoluciji, tvrdeći da bi ona bila nepravedna prema srpskom narodu, te da bi trebala obuhvatiti i druge zločine za koje su odgovorni svi sudionici u ratu.
Ovaj sukob oko rezolucije o Srebrenici odražava duboke podjele i nesporazume koji prevladavaju u regiji i pokazuje koliko je važno imati dijalog i međusobno razumijevanje kako bi se prevladale prošle traume i izgradile stabilne odnose među zemljama Zapadnog Balkana.
Ministar Đurić iskoristio je ovu priliku da istakne važnost diplomatskih napora Srbije u promicanju svojih nacionalnih interesa na međunarodnoj sceni. On je naglasio da će Srbija nastaviti surađivati s drugim zemljama kako bi osigurala da njeni interesi budu zastupljeni na najbolji mogući način.
Na kraju, važno je napomenuti da su diplomatski napori Srbije protiv rezolucije o Srebrenici bili uspješni, što pokazuje da je zemlja sposobna artikulirati svoje stavove i postići svoje ciljeve na međunarodnoj razini. Srbija će nastaviti aktivno sudjelovati u međunarodnoj zajednici i promicati svoje interese, te će se zalagati za mirnu i stabilnu budućnost regije.
Ova situacija ukazuje na važnost međusobnog dijaloga i kompromisa kako bi se prevladali prošli sporovi i izgradila održiva budućnost za sve zemlje Zapadnog Balkana. Samo kroz suradnju i razumijevanje možemo stvoriti mirnu i prosperitetnu regiju koja će biti otporna na političke tenzije i podjele. Srbija je svjesna svoje odgovornosti kao regionalnog lidera i nastavit će se zalagati za stabilnost i razvoj cijelog Balkana.