Nema krvarenja – upućen u niški Klinički centar

Goran Petrović аватар

Muškarac iz Šarlinca, identifikovan kao S.S., je jutros napadnut sekirom od strane supruge i zadobio je telesne povrede koje, srećom, nisu opasne po život. Nakon prvih dijagnostičkih pregleda u leskovačkoj Opštoj bolnici, pacijent je prebačen u niški Klinički centar radi daljeg lečenja. Prema izjavi direktora bolnice, dr Nebojše Dimitrijevića, povrede su bile na glavi i na prstu ruke, bez prisustva krvarenja, ali preventive radi je upućen u neurohirurgiju u Nišu.

Prema prvim informacijama, povrede su nastale tupim predmetom, a detaljnije informacije će biti utvrđene tokom istrage. Policija je primila prijavu događaja, ali još uvek nije bila u mogućnosti da kvalifikuje krivično delo. Žena za koju se sumnja da je napala muža se trenutno nalazi na saslušanju, a prema nezvaničnim izvorima, napad se dogodio dok je muškarac spavao, kada ga je žena udarila sekirom u glavu.

Navodni napad se desio rano ujutro, a žena je kasnije tog dana otišla u Zdravstvenu ambulantu u Pečenjevcu, okolnom selu, i priznala osoblju šta je uradila, moleći ih da pozovu policiju. Svedoci kažu da je delovala zbunjeno i umorno, bez obuće i pokrivena blatom. Pečenjevce je udaljeno od Šarlinca oko sedam kilometara, što znači da je žena možda lutala po selu satima pre nego što je odlučila da se prijavi.

Žena je izjavila da više nije mogla da trpi dugotrajno maltretiranje od strane supruga, ali konkretni razlozi za napad još uvek nisu potpuno jasni. Nadležni organi će utvrditi kvalifikaciju krivičnog dela i sprovesti dalju istragu. Ovaj incident je šokirao lokalnu zajednicu i podstakao raspravu o porodičnom nasilju i potrebi zaštite žrtava.

Porodično nasilje je ozbiljan problem koji se javlja u mnogim domaćinstvima širom sveta. Statistike pokazuju da žene čine većinu žrtava nasilja u porodici, ali nije retkost da i muškarci budu izloženi zlostavljanju od strane partnera ili članova porodice. Važno je da se ofarbaju svest o ovom problemu i pruži podrška žrtvama da izađu iz toksičnih veza i potraže pomoć.

U Hrvatskoj, postoje zakoni i resursi koji su namenjeni borbi protiv porodičnog nasilja i pružaju podršku žrtvama. Nacionalni sistem zaštite žrtava nasilja u porodici obuhvata pravnu pomoć, smeštaj u sigurne kuće, savetovanje i psihološku podršku. Takođe postoje organizacije civilnog društva koje se bave ovom temom i pružaju podršku žrtvama sa ciljem sprečavanja daljeg nasilja.

Važno je da javnost bude informisana o znacima i posledicama porodičnog nasilja kako bi se žrtvama pružila adekvatna podrška i zaustavilo dalje zlostavljanje. U mnogim slučajevima, žrtve ne uspevaju da potraže pomoć zbog straha od osvete ili stigme, zbog čega je bitno da se stvori siguran prostor u kojem se mogu obratiti za pomoć i zaštitu.

Porodično nasilje je ozbiljan problem koji zahteva sveobuhvatni pristup i angažovanje cele zajednice. Važno je osnažiti žrtve da progovore o svojim iskustvima i pružiti im podršku da napuste toksične veze. Svaka žrtva zaslužuje pravo na siguran i srećan život, bez straha i nasilja.

U slučaju muškarca iz Šarlinca, nadamo se da će dobiti potrebnu podršku i lečenje kako bi se oporavio od povreda i osigurao da se slični incidenti ne ponove. Važno je da celokupna zajednica prepozna ozbiljnost problema porodičnog nasilja i aktivno radi na njegovom prevenciji i rešavanju. Svi zaslužuju pravo na siguran i poštovan život, bez straha i nasilja.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije