Njemačka i Češka pozivaju EU da smanji uvoz ruskog gasa
Njemačka i Češka zajedno traže od Evropske unije da osnuje radnu grupu na visokom nivou sa ciljem identifikovanja načina za postepeno ukidanje preostalih isporuka ruskog gasa, nafte i nuklearnog materijala. Berlin i Prag smatraju da je neophodno da EU smanji zavisnost od snabdevanja energijom iz Moskve radi energetske suverenosti i bezbednosti. Belgija, koja trenutno predsedava EU, će razmotriti ovaj predlog na sastanku ministara energetike ove nedelje u Briselu.
Većina evropskih zemalja smanjila je uvoz energije iz Rusije za 80 odsto od početka sukoba u Ukrajini, ali mnoge i dalje zavise od ruskog gasa i radioaktivnog materijala za napajanje nuklearnih elektrana. Nakon prekida snabdevanja gasom tokom rata, uvoz tečnog prirodnog gasa iz Rusije porastao je na oko 18 milijardi kubnih metara u 2023. godini.
Evropska unija nedavno je usvojila mere koje bi omogućile državama članicama da zabrane ruske isporuke tečnog prirodnog gasa bez novih energetskih sankcija. Međutim, mnoge zemlje smatraju da je neophodno delovati zajedno kako bi sprečile prebacivanje snabdevanja negde drugde u bloku. Španija, koja je uvoz ruskog LNG-ja udvostručila od početka sukoba u Ukrajini, takođe očekuje smernice od Evropske komisije o primeni ovih mera.
Finska je jedna od retkih zemalja koja će koristiti zabranu iako je njen uvoz ruskog gasa zanemarljiv. Evropska unija takođe razmatra ciljanje nekoliko LNG projekata i zabranu pretovara ruskog LNG-ja iz EU kako bi sprečila Moskvu da prikuplja prihode od goriva. Uprkos naporima da se oslobodi zavisnosti od ruskih energenata, EU i dalje mora nadomestiti oko 20 odsto svojih potreba iz Rusije.
Ministri energetike EU će se sastati u Briselu kako bi razmotrili plan „REPoverEU“ koji je uspostavljen radi smanjenja zavisnosti od snabdevanja energijom iz Moskve. Nemačka i Češka ističu da je neophodno nastaviti sistematsko smanjenje uvoza gasa, nafte i nuklearnog materijala iz Rusije radi očuvanja energetske bezbednosti i suvereniteta. EU se, stoga, suočava sa izazovom da balansira između smanjenja zavisnosti od ruskog gasa i očuvanja energetske stabilnosti u regionu.