Njemačke kompanije planiraju smanjiti investicije u 2024. godini, prema izvještaju Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena. Indeks koji mjeri investiciona očekivanja firmi u Njemačkoj pao je sa 1,2 poena u novembru na -0,1 poen u martu. Ekonomski ekspert IFO Lara Carges navodi da je globalna potražnja za kapitalnim dobrima i repromaterijalom i dalje slaba, a postoje neizvjesnosti u vezi sa ekonomskom politikom, zbog čega mnoge kompanije odlažu investicione odluke.
Njemačko gospodarstvo je više od četvrtine prošle godine provelo u lockdownu, jer se zemlja bori s pandemijom koronavirusa i prekasno je započela vakcinaciju.
Njemačka se sada suočava s problemom smanjenja investicija u narednim godinama. Istraživanje IFO instituta pokazuje da su investitori trenutno vrlo oprezni zbog globalne potražnje i ekonomske politike, što dovodi do odlaganje njihovih investicija.
U posljednjem tromjesečju izvoz i investicije su smanjeni, dok je potrošnja porasla. Istraživački institut DIW prognozira da će njemačko gospodarstvo oslabiti u prva tri mjeseca ove godine, pogođeno uvođenjem novih ograničenja radi smanjenja širenja Covid-a 19. Prema podacima Instituta DIW, njemački bruto domaći proizvod mogao bi se smanjiti za 1,5% u prvom kvartalu 2021. godine.
Ekonomisti upozoravaju da je trenutno situacija u njemačkom gospodarstvu vrlo nesigurna i da će se tek s vremenom vidjeti kakve će biti posljedice pandemije po njihovu ekonomiju.
Njemačka vlada je dosad usvojila niz mjera za podršku ekonomiji, uključujući pomoć za poduzeća koja su pogođena pandemijom, obustavu plaćanja poreza i smanjenje PDV-a. Međutim, ove mjere nisu dovoljne da bi se spriječili negativni utjecaji pandemije na njemačku ekonomiju.
Ekonomisti su zabrinuti zbog planiranog smanjenja investicija u 2024. godini, jer to može dovesti do slabijeg rasta gospodarstva i povećanja nezaposlenosti. Trenutna situacija u njemačkom gospodarstvu je vrlo krhka i potrebno je poduzeti hitne mjere kako bi se spriječile ozbiljne posljedice pandemije.
Njemačka je najveće gospodarstvo u Europi i ključni igrač na globalnoj ekonomskoj sceni. Smanjenje investicija u ovoj zemlji može imati negativne posljedice na cijeli europski kontinent i svjetsku ekonomiju. Sve zemlje trebaju surađivati i zajedno raditi na oporavku nakon pandemije kako bi se spriječili teški ekonomski padovi i povećana nezaposlenost.
Njemačka vlada treba poduzeti dodatne mjere za podršku ekonomiji i potaknuti investicije kako bi se osiguralo stabilno i održivo povećanje gospodarskog rasta. Investitori trebaju imati povjerenje u njemačku ekonomiju i vladu kako bi se potaknula nova ulaganja i stvorila nova radna mjesta.
Ukupno, situacija u njemačkom gospodarstvu je trenutno vrlo neizvjesna i potrebno je poduzeti hitne mjere kako bi se osiguralo oporavak nakon pandemije. Ulaganje u ekonomiju je ključno za osiguravanje stabilnog rasta i prosperiteta, a to treba biti prioritet za svaku zemlju, uključujući i Njemačku.
Njemačke kompanije suočene su s izazovom smanjenja investicija u narednim godinama, ali uz odgovarajuće mjere podrške i poticaja, mogu se prevladati ovi problemi i osigurati održivi gospodarski oporavak. Nadamo se da će njemačka vlada usvojiti potrebne mjere kako bi se osiguralo stabilno i održivo povećanje gospodarskog rasta u narednim godinama.
U konačnici, investicije su ključne za stvaranje novih radnih mjesta, poticanje inovacija i osiguranje održivog rasta. Njemačka treba uložiti u svoju ekonomiju kako bi se osiguralo da ostane konkurentna na globalnom tržištu i da nastavi svoj put prema prosperitetu i blagostanju za svoje građane.