Do beogradskih i lokalnih izbora ostalo je svega četiri dana, a ovi izbori se održavaju u nesvakidašnjim okolnostima. Nakon dijaloga vlasti i opozicije, pomeranja datuma, izmena nekoliko zakona i obećanja da će biti primenjene preporuke misije OEBS-a posle decembarskih izbora, formirana je Radna grupa za sprovođenje tih preporuka.
Programski direktor Transparentnosti Srbije i predsednik Radne grupe za unapređenje izbornog procesa Nemanja Nenadić ističe da su se neke stvari ipak promenile u odnosu na izbore od 17. decembra. On dodaje da su predlozi mera koje su stigle uglavnom od članova iz civilnog društva i opozicionih stranaka, dok nije bilo predloga od strane članova vlasti. Nažalost, usled nedostatka volje za glasanje o tim predlozima, nijedan od njih nije usvojen.
Nenadić također ističe da je došlo do dogovora da pravo glasa imaju samo oni sa 11 meseci prebivališta u opštini gde glasaju, ali ističe da nema podataka o tome kolike su bile migracije pre izbora u decembru. On smatra da je ta mera upitnog efekta.
Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost tvrdi da je lokalna opozicija napravila propust zahtevom da se izbori objedine jer je skraćeno vreme za kampanju. On ocenjuje da je određenom broju građana uskraćeno biračko pravo, što je pogrešan potez.
Nenadić ističe da je opozicija tražila da se izbori pomere na jesen nakon rada na preporukama ODIHR-a, ali vlast nije pristala na odlaganje izbora u Beogradu, što je dovelo do prekida pregovora. On smatra da su neki organi koji sprovode izbore predstavili sumnjive liste koje se pojavljuju naprasno pred izbore, što može ugroziti regularnost izbora.
U poređenju sa izborima u decembru, neki faktori idu u prilog regularnosti izbora, dok drugi idu u suprotnom pravcu. Nenadić ističe da postoji malodušnost kod dela biračkog tela zbog neizlaska dela opozicije na izbore, što može dovesti do boljih rezultata vlasti bez korišćenja kontroverznih metoda.
Uprkos brojnim kontroverzama i izazovima, nadamo se da će izbori proteći u najboljem redu i miru.