Profesor Dragan Govedarica s Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu nedavno je dao intervju za portal Energija Balkana u kojem je pohvalio Rafineriju nafte u Pančevu, ističući je kao jednu od najnaprednijih i najekološkijih u regionu. On je istakao da je nedavno završeni kapitalni remont Rafinerije dodatno ojačao njenu konkurentnost. Tokom remonta, koji je bio najkompleksniji u istoriji, postavljene su mete za poboljšanje rada postrojenja, energetske efikasnosti i zaštite životne sredine. U proteklih 15 godina, više od 900 miliona evra uloženo je u razvoj i modernizaciju rafinerije.
Govedarica je naglasio da su aktivnosti tokom remonta bile posebno usmerene na ključna postrojenja za proizvodnju dizela i benzina. On je istakao da je konstantno sprovođenje modernizacije Rafinerije jedan od prioriteta kompanije NIS, sa ciljem unapređenja ekološke slike u zemlji, a ne samo poslovnih efekata. U oblasti zaštite životne sredine NIS je uložio 95 miliona evra, s ciljem da se uskladi sa najboljim rafinerijama u Evropi.
Na pitanje o tome što je remont trajao duže od planiranog, Govedarica je objasnio da svaka zastoja u radu rafinerije znači gomilanje troškova i smanjenje dobiti. Međutim, analize pokazuju da je tačno trajanje remonta teško proceniti. Remont je obuhvatio zamenu katalizatora, remontovanje posuda pod pritiskom, pumpi, cevovoda, vazdušnih hladnjaka, peći i druge aktivnosti koje su obezbedile dugoročnu efikasnost rafinerije. Profesor je izrazio uverenje da će se kašnjenje nadoknaditi kroz unapređenje efikasnosti poslovnih aktivnosti.
Govedarica je zaključio da je integracija petrohemijskog sa rafinerijskim biznisom globalni trend, s ciljem da se što više sirovina iz rafinerija nafte iskoristi za dobijanje petrohemijskih proizvoda. Spajanje NIS-a i HIP Petrohemije je očekivan i logičan potez zbog situacije na evropskom tržištu, koja zahteva diversifikaciju proizvoda i proširenje palete kako bi se ostale konkurentne. Globalno tržište je nepredvidivo, stoga je važno da naftne kompanije prate trendove i prilagođavaju se novim zahtevima tržišta.