U svetu Netflixa, među najgledanijim serijama su one koje se bave istinitim zločinima, a jedan od najpoznatijih producenata ovakvih programa je Rajan Marfi. Marfi je poznat po serijama poput „American Crime Story“ i „911“, a sada je lansirao novu seriju pod nazivom „Monsters“, koja je bazirana na istinitoj priči o braći Menendez.
Braća Menendez, Lajl i Erik, već tri i po decenije su u zatvoru zbog ubistva svojih roditelja 1989. godine u njihovoj porodičnoj kući na Beverli Hilsu. Ovo ubistvo je privuklo pažnju javnosti, a nedavno nakon izlaska serije „Monsters“ na Netfliksu, počele su da se pojavljuju zahteve za oslobađanje braće.
Tokom prvog suđenja, tužioci su tvrdili da su braća ubila roditelje iz pohlepe, kako bi ostvarila veliko nasleđe koje su potrošili na skupocene stvari. Međutim, na suđenju su braća iznela tvrdnje da su bili zlostavljani od strane oca, te da je to bio motiv za ubistvo. Prvo suđenje je završeno bez jednoglasne odluke porote, zbog čega je suđenje ponovljeno. Braća su konačno osuđena na doživotni zatvor bez mogućnosti uslovnog puštanja.
Tužilac Los Anđelesa ističe da nema zvaničnih dokaza o zlostavljanju braće, ali da je važno razmotriti sve aspekte slučaja. Serije poput „Monsters“ imaju veliku moć da promene javno mnjenje i da postave pitanja o moralnoj i etičkoj strani zločina.
Boban Jevtić, scenarista, objašnjava da Netflix intenzivno radi na ponudi sadržaja o istinitim zločinima iz komercijalnih razloga, ali i zbog interesovanja publike za psihološku pozadinu zločina. Razumevanje kompleksnosti ljudske psihe može pomoći u sprečavanju sličnih zločina u budućnosti.
„True crime“ žanr je jedan od najtraženijih na Netfliksu zbog interesovanja publike za priče o patologiji običnih ljudi koji prelaze granicu normalnosti. Diskusije o psihološkim profilima zločinaca ne znače da se zločin propagira, već da se pokušava razumeti šta dovodi ljude do takvih ekstrema. Pop kultura ima moć da promeni javno mnjenje i razjasni aspekte zločina koji su često skriveni od očiju javnosti.