Neuralink čip u mozgu drugog pacijenta

Stefan Nikolić аватар

Kompanija Neuralink, koja je osnovana 2016. godine od strane milijardera Elona Muska, nedavno je postigla još jedan veliki korak u razvoju tehnologije implantiranja u mozak. Početkom ove godine, prva osoba primila je implantat u mozgu od strane ove kompanije, a sada je ova tehnologija omogućena i za još jednog pacijenta.

Implantat koji se koristi u Neuralinkovim postupcima je maleni uređaj koji se stavlja direktno u mozak pacijenta. Ovaj uređaj omogućava veoma precizno povezivanje mozga sa računalom, što bi moglo donijeti revoluciju u tretmanima neuroloških bolesti i stanja.

Prva osoba koja je primila ovaj implantat od strane Neuralinka bila je 36-godišnja žena koja je pretrpjela ozbiljnu ozljedu kralježnice u saobraćajnoj nesreći. Nakon što je operativno implantiran uređaj, pacijentkinja je prošla kroz intenzivnu rehabilitaciju i terapiju kako bi se testirale mogućnosti koje ovaj implantat pruža.

Sada, kompanija je uspješno implantirala ovu tehnologiju i kod drugog pacijenta, čime je potvrđena i dalja uspješnost i sigurnost ovog postupka. Očekuje se da će se u narednim mjesecima i godinama ovakvi postupci proširiti na veći broj pacijenata širom svijeta.

Elon Musk, osnivač Neuralinka, tvrdi da ova tehnologija može pomoći u liječenju raznih neuroloških bolesti poput Parkinsonove bolesti, epilepsije, depresije i mnogih drugih. Također se nadaju da će ova tehnologija omogućiti ljudima da direktno komuniciraju sa računalima i drugim uređajima putem svog um.

Iako postoji mnogo entuzijazma oko ove tehnologije, postoje i određene zabrinutosti i skeptičnosti. Kritičari upozoravaju na pitanja privatnosti i sigurnosti podataka, kao i potencijalne zloupotrebe ove tehnologije u budućnosti.

Međutim, kompanija Neuralink tvrdi da su svi podaci pacijenata sigurni i da se strogo poštuju sva pravila i propisi o zaštiti privatnosti. Također, tvrde da su njihovi uređaji veoma sigurni i da su prošli kroz sve neophodne testove kako bi se osigurala njihova efikasnost i bezbjednost.

Uprkos kontroverzama oko ove tehnologije, mnogi stručnjaci se slažu da bi tehnologija implantiranja u mozak mogla promijeniti način na koji tretiramo neurološke probleme i omogućiti ljudima da poboljšaju svoje kognitivne sposobnosti na potpuno novi način.

S obzirom na brzi napredak ove tehnologije, očekuje se da će se u narednim godinama vidjeti još veći broj pacijenata koji će se odlučiti za ovaj postupak. Kompanija Neuralink radi na daljnjem razvoju i unapređenju ove tehnologije kako bi omogućila što većem broju ljudi da koriste ovu revolucionarnu metodu liječenja.

U međuvremenu, pacijenti koji su već primili ovaj implantat pokazuju pozitivne rezultate i poboljšanja u svom zdravstvenom stanju, što daje nadu da će ova tehnologija zaista promijeniti način na koji se suočavamo sa neurološkim bolestima i stanjima u budućnosti.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije