Nisam verovao da će folk postati zvanična kultura u Srbiji

Marijana Petrović avatar

Pisac Vladimir Đurić Đura nedavno je predstavio svoju novu knjigu „Rok Pantenon“ u Beogradu, gde je istakao da srpska kultura „vapi“ za snažnom pop kulturom koja je, pod uticajem turbo-folka, završila u ćorsokaku. Tokom promocije, Đurić je izrazio svoje razočaranje što je turbo-folk postao dominantna kulturna forma u Srbiji, što nije očekivao.

Đurić je naglasio da je želeo da bendovi kao što su „Idoli“ zauzmu centralno mesto u kulturnom diskursu, dok bi se folk muzičari prilagodili novim formama. Ipak, umetnost je, prema njegovim rečima, forsirala vulgarne aspekte turbo-folk scene, što je smatrano neprimernim i daleko od onoga što bi srpska kultura trebala da predstavlja.

U razgovoru o svom najnovijem delu, Đurić je istakao da je ponosan na svoju ediciju i da nije očekivao ovako veliki uspeh kada je reč o tiražu. On je takođe naglasio da nikada nije razmišljao o knjigama kao o komercijalnim proizvodima, već je uvek tražio dublje i nemoguće ideje, što je često dovodilo do uspeha u njegovom stvaralaštvu.

Književni kritičar i urednik „Službenog glasnika“, Petar V. Arbutina, istakao je Đurića kao posebnu ličnost koja baštini, tumači i prikazuje „autentičan duh Beograda“. On je rekao da je Đurićeva sedma knjiga iz edicije najbolja ilustracija njegovog fenomenološkog pristupa i da se prepoznaje kao polivalentan autor.

Đurićeva kreativnost se ogleda u njegovoj sposobnosti da spoji različite aspekte beogradske kulture, a njegova dela često istražuju kompleksnost identiteta i društvenih fenomena. Kroz književnost, Đurić se bavi pitanjima koja su važna za razumevanje savremenog društva i kulturnih pomeranja u Srbiji.

Tokom svoje karijere, Đurić je postao prepoznatljiv kao autor koji ne beži od teških tema i koji se ne plaši da izrazi svoje mišljenje o stanju u kulturi. Njegova dela su često provokativna, ali i duboko promišljena, što ga čini jednim od važnijih glasova u savremenoj srpskoj književnosti.

U ovom kontekstu, Đurić je naglasio važnost kritičkog promišljanja i otpora prema komercijalizaciji umetnosti, što često vodi do površnosti i gubitka autentičnosti. On veruje da je potrebno ponovo uspostaviti ravnotežu između popularne i visoke kulture, kako bi se stvorila bogatija i raznovrsnija kulturna scena.

Knjiga „Rok Pantenon“ predstavlja njegovu viziju i pokušaj da inspiriše mlade umetnike i muzičare da se vrate korenima, ali i da istraže nove pravce u umetnosti. Đurić se nada da će njegovo delo pokrenuti diskusiju o pravcu u kojem se srpska kultura kreće i o mogućnostima za njen razvoj.

Promocija knjige nije bila samo predstavljanje novog dela, već i prilika za dijalog o stanju kulture i umetnosti u Srbiji. Đurić je pozvao na veću podršku mladim talentima i na potrebu za stvaranjem prostora za različite umetničke izraze, koji mogu doprineti bogatstvu i raznovrsnosti srpske kulturne scene.

Kroz svoje pisanje, Đurić se trudi da inspiriše i podstakne promene, pozivajući se na zajedničke vrednosti i identitet koji čine srpsku kulturu jedinstvenom. Njegova reč i dalje odjekuje kao poziv na akciju, kako bi se srpska kultura oslobodila okova komercijalizacije i povratila svoj autentični duh.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije