Nismo dizali naknadu MOL-u tri godine

Jovana Kovačević аватар

Jadranski naftovod (Janaf) odbacio je današnje tvrdnje mađarskog ministra spoljnih poslova i trgovine Petera Sijarta da su naknade za transport nafte kroz Hrvatsku MOL-u povećane pet puta u poslednje tri godine. Iz Janafa su istakli da su tvrdnje o povećanju naknada neistinite i da se metodologija za izračunavanje naknada zasniva na različitim faktorima poput udaljenosti, kapaciteta i pregovaračkog procesa, te da nije proizvoljna.

„Potpuna je neistina da je Janaf podigao naknade u protekle tri godine. Metodologija kojom se izračunavaju naknade uzima u obzir daljinu i nivo iskorišćenosti kapaciteta pojedine deonice naftovoda, kao i pregovarački proces i nije vezana za pravno lice. Janafova metodologija računa poznata je predstavnicima mađarske strane i ni u kom slučaju nije proizvoljna“, poručili su iz Janafa. U saopštenju se podseća da Janaf ima dugogodišnju poslovnu saradnju s MOL-om i važeći ugovor o transportu nafte.

Takođe, predstavnici Janafa su demantovali i tvrdnju da je MOL onemogućen u sklapanju višegodišnjeg ugovora o transportu nafte. Iz Janafa su istakli da je njihova saradnja s MOL-om godinama unazad bila uspešna i da su uvek bili otvoreni za pregovore i sklapanje ugovora.

Ove tvrdnje su usledile nakon što je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto optužio hrvatsku stranu da je proizvoljno povećala naknade za transport nafte kroz Hrvatsku, što je dovelo do nepoštenih uslova poslovanja za mađarske kompanije poput MOL-a.

Jadranski naftovod (Janaf) je državna kompanija koja se bavi transportom i skladištenjem nafte i naftnih derivata u Hrvatskoj. Sa svojim dugogodišnjim partnerima poput MOL-a, Janaf ima važnu ulogu u obezbeđivanju energije i stabilnosti na tržištu naftnih proizvoda.

Ovo je samo jedan u nizu incidenata u međusobnim odnosima između Hrvatske i Mađarske, koji su često napeti zbog različitih političkih, ekonomskih i trgovinskih pitanja. Iako su obe zemlje članice Evropske unije, odnosi između njih su često opterećeni nesuglasicama i sporovima.

Mađarska je jedan od ključnih trgovinskih partnera Hrvatske, ali su odnosi između ove dve zemlje često komplikovani zbog različitih interesa i političkih stavova. Ovaj poslednji incident u vezi sa naknadama za transport nafte samo je jedan od mnogih problema koji opterećuju odnose između Hrvatske i Mađarske.

Uprkos ovim nesuglasicama, obe zemlje su svesne važnosti očuvanja dobrih odnosa i saradnje zbog zajedničkih interesa i ciljeva. Nastavak dijaloga i pregovora između hrvatske i mađarske strane mogao bi doprineti rešavanju ovakvih problema i jačanju međusobne saradnje.

Konačno, važno je naglasiti da je transparentnost i poštovanje ugovorenih obaveza ključno za održavanje stabilnosti i poverenja u poslovanju između državnih kompanija poput Janafa i MOL-a. Samo kroz saradnju, poštovanje pravila i obostrano razumevanje mogu se rešiti sporovi i osigurati dugoročna stabilnost i prosperitet za obe strane.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije