Grupa studenata Univerziteta u Beogradu je podnela novu krivičnu prijavu protiv rektora Vladana Đokića, optužujući ga za zloupotrebu službenog položaja. U prijavi, koja je dostavljena Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, studenti navode da je Đokić u periodu od 10. decembra 2024. godine do trenutka podnošenja prijave, nevršenjem svojih dužnosti kao rektora, onemogućio studentima ostvarenje prava na obrazovanje, što je suprotno Zakonu o visokom obrazovanju i Statutu Univerziteta.
Prema studentima, Đokić je ignorisao više puta istaknute zahteve za komunikaciju, čime je nastavio da krši zakonske propise. Oni smatraju da je njegovo ponašanje izazvalo ozbiljne posledice po studente i da se ne može smatrati opravdanim da se zbog unutrašnjih problema Rektorata žrtvuje kompletna studenska zajednica.
U krivičnoj prijavi, studenti navode da su njihovi zahtevi u većem delu ispunjeni, te da odluka Rektorata iz decembra 2024. godine više nije opravdana. „Ovakvim postupanjem neko želi da pod parolom borbe za ‘bolje i pravednije društvo, bez korupcije’ žrtvuje našu školsku godinu, kao i novčana sredstva koja su za mnoge od nas finansirana od strane naših roditelja“, ističu studenti.
Oni dodaju da nezadovoljstvo različitim pojavama u društvu ne može biti opravdanje za onemogućavanje prava na obrazovanje, koje je zagarantovano Ustavom. „Smatramo da postoje drugačiji načini i pravna sredstva da se takvi ciljevi ostvaruju, a to svakako nije putem blokade fakulteta,“ naglašavaju studenti.
U prethodnom periodu, studenti su pokušavali da komuniciraju sa rektorom i reše situaciju, ali su se, kako tvrde, sve više udaljavali od zakonskih procedura. „Od samog starta je bilo očigledno da se udaljavamo od zakonskih rešenja kada je u pitanju rad Univerziteta,“ navode oni. Takođe, ističu da su argumentacije „plenuma“ imale prioritet, dok su ostali studenti bili isključeni iz procesa donošenja odluka.
„Već u pokušajima komunikacije sa uvaženim rektorom je bilo jasno da neće biti ispoštovana naša ljudska prava i osnovne slobode garantovane Ustavom,“ dodaju. Smatraju da društveni aktivizam ne isključuje proces odvijanja nastave na fakultetima i da se ne može boriti za pravnu državu na način koji krši osnovna prava.
U krivičnoj prijavi studenti predlažu da tužilaštvo preduzme sve potrebne mere kako bi utvrdilo da li postoji krivična odgovornost u radnjama rektora Đokića. Oni su već ranije podneli sličnu prijavu zbog povrede prava studenata na obrazovanje, što ukazuje na ozbiljnost situacije.
Studenti su izrazili zabrinutost da bi ovakvi postupci mogli ugroziti njihovu školsku godinu i budućnost, a smatraju da je važno da se njihov glas čuje u ovim okolnostima. U duhu demokratski uređenog društva, traže da im se omogući da učestvuju u procesima koji se tiču njihovih prava i obrazovanja.
Na kraju, studenti naglašavaju da je pravo na obrazovanje ključno i da se ne može žrtvovati zbog unutrašnjih sukoba ili nesuglasica unutar Rektorata. Njihova borba se ne odnosi samo na trenutne probleme, već i na buduće generacije, koje će biti pogođene ovakvim odlukama.