Novi Sad je dobio prestižnu akreditaciju kao Grad vlažnih područja (Ramsar Wetland City), čime je postao prvi grad na Balkanu koji je dobio ovu titulu, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine. Odluka o dodeli akreditacije doneta je na 64. sednici Stalnog Komiteta Ramsarske konvencije, koja je održana nedavno u Švajcarskoj.
Ova akreditacija predstavlja značajno priznanje za Novog Sada, koji se time svrstava među gradove koji su posvećeni očuvanju i zaštiti vlažnih područja, koja su od vitalnog značaja za ekosistem, biodiverzitet i održivo upravljanje prirodnim resursima. U saopštenju se navodi da je na poslednjem zasedanju Stalnog komiteta, pored Novog Sada, akreditovano još šest evropskih gradova iz Francuske, Švajcarske, Poljske i Belgije.
Grad vlažnih područja predstavlja posebno priznanje koje se dodeljuje gradovima koji su pokazali izvanredne napore u očuvanju svojih vlažnih ekosistema. Ova akreditacija ne samo da ukazuje na postignuća u održivoj zaštiti prirode, već i na opredeljenje lokalnih vlasti da razvijaju strategije koje će osigurati održivost i očuvanje prirodnih resursa za buduće generacije.
Ministarstvo zaštite životne sredine izrazilo je zadovoljstvo zbog ovog priznanja, naglašavajući da je Novi Sad postao primer drugim gradovima na Balkanu kada je reč o zaštiti životne sredine i održivom razvoju. Akreditacija kao Grad vlažnih područja doprinosi i povećanju svesti građana o važnosti očuvanja prirodnih resursa i podstiče lokalne zajednice na aktivno učestvovanje u očuvanju prirodne baštine.
Vlažna područja su od ključnog značaja za očuvanje biodiverziteta, jer su stanište mnogim biljnim i životinjskim vrstama, kao i prirodnim resursima koji su vitalni za ljudske zajednice. Ova područja igraju ključnu ulogu u regulaciji klimatskih uslova, filtriranju vode i zaštiti od poplava. Zbog toga je njihovo očuvanje od izuzetne važnosti, kako na lokalnom, tako i na globalnom nivou.
U proteklim godinama, Novi Sad je sproveo niz projekata i inicijativa usmerenih na zaštitu i unapređenje vlažnih područja, kao i na edukaciju građana o njihovoj važnosti. Ove aktivnosti su doprinele jačanju ekološke svesti i promovisanju održivog razvoja, koji se oslanja na očuvanje prirodnih resursa i zaštitu životne sredine.
Akreditacija kao Grad vlažnih područja takođe može doprineti razvoju turizma u Novom Sadu, jer će privući pažnju posetilaca koji se interesuju za prirodu i ekološke projekte. Očekuje se da će ovo priznanje pomoći u promociji grada kao destinacije koja se bavi očuvanjem prirode, što može doneti dodatne koristi lokalnoj ekonomiji.
U svetlu ovog značajnog postignuća, lokalne vlasti planiraju da nastave sa radom na očuvanju vlažnih područja i unapređenju ekološke infrastrukture. U planu su novi projekti koji će dodatno poboljšati stanje vlažnih ekosistema i omogućiti građanima da se uključe u aktivnosti zaštite prirode.
Novi Sad je takođe postao deo globalne mreže gradova koji se bave pitanjima održivosti i zaštite životne sredine. Ova titula će omogućiti povezivanje sa drugim gradovima koji dele slične ciljeve, razmenu iskustava i znanja, kao i pristup međunarodnim projektima i inicijativama.
U zaključku, akreditacija Novog Sada kao Grada vlažnih područja predstavlja veliki korak ka održivom razvoju i zaštiti životne sredine. Ova prestižna titula ne samo da obezbeđuje priznanje za dosadašnje napore, već i obavezuje grad da nastavi sa radom na očuvanju prirodnih resursa i promociji ekološke svesti među građanima.