Više obožavaoca grupe Oejzis izrazilo je svoje razočaranje nakon što je kompanija Tiketmaster otkazala njihove karte za ponovnu turneju benda, optužujući ih da su botovi. Ova situacija je izazvala veliku uznemirenost među fanovima, a mnogi su se osećali prevareno, s obzirom na to da su uložili značajne sume novca u kupovinu karata.
Nekoliko obožavalaca, uključujući Martu Bonet iz Španije, primilo je e-poštu od Tiketmastera u kojoj im se saopštava da su identifikovani kao botovi. Bonet je saznala da je potrošila više od 3.000 funti za karte za sebe, svog muža i dvoje tinejdžera kako bi prisustvovali koncertu u Vembliju. Nakon primanja e-pošte, ona je prvobitno pomislila da je reč o prevari, ali je na kraju shvatila da je poruka zaista stigla iz Tiketmastera.
Ova situacija je izazvala gnev među fanovima, koji se često oslanjaju na Tiketmaster za kupovinu karata. Bonet je izjavila da više ne može da veruje ovoj kompaniji i da ne planira da kupuje karte od njih u budućnosti, uprkos tome što je do sada bila lojalan kupac. „Prvo smo mislili da je ovaj imejl lažan ili neželjena pošta, ali ne, bila je istina. Obično koristimo Tiketmaster za kupovinu karata… Ali sada, kako mogu da verujem ovoj stranici, koja bi trebalo da bude zvanična stranica?“ rekla je Bonet.
Kao rezultat otkazivanja karata, Bonet se suočava sa dodatnim troškovima, jer je potrošila oko 2.082 funti (oko 2.000 evra) na smeštaj i letove, ali je malo verovatno da će joj biti vraćen novac za avionske karte u slučaju otkazivanja koncerta. Portparol Tiketmastera je potvrdio da su svim kontaktiranim korisnicima poslati obrasci koje treba da popune kako bi se ispravila situacija i kako bi ih promotori turneje pregledali.
Ova situacija sa Oejzisom nije jedina koja je izazvala zabrinutost među fanovima. Uprava za konkurenciju i tržišta u Velikoj Britaniji pokrenula je istragu protiv Tiketmastera zbog načina na koji prodaje karte, uključujući praksu dinamičkog određivanja cena. Ova praksa omogućava organizatorima događaja da određuju cene karata na osnovu potražnje, što može dovesti do značajnih poskupljenja u kratkom vremenskom periodu.
Tiketmaster je u odgovoru na kritike naglasio da ne određuje cene koncerata, već da to čini organizator događaja, koji postavlja cene karata prema tržišnoj vrednosti. Ova izjava nije umanjila zabrinutost fanova, koji smatraju da je sistem prodaje karata nepravedan i da favorizuje preprodavce i botove, dok obični fanovi ostaju bez mogućnosti da kupe ulaznice po pristupačnim cenama.
U kontekstu ovih događaja, mnogi obožavaoci Oejzisa se pitaju kako će dalje izgledati turneje bendova i prodaja karata u budućnosti. Sa sve većim brojem incidenata kao što je ovaj, postoji potreba za većom regulacijom tržišta i zaštitom prava potrošača. Obožavaoci su izrazili želju da se sistem prodaje karata unapredi i da se obezbedi pravedniji pristup, kako bi imali priliku da uživaju u koncertima svojih omiljenih izvođača bez straha od prevara i otkazivanja.
Ova situacija je takođe dovela do šire diskusije o tome kako tehnologija utiče na način na koji obožavaoci kupuju karte, te o etici kompanija kao što je Tiketmaster. Mnogi smatraju da je važno da se pronađu rešenja koja će omogućiti fanovima da bezbrižno kupuju karte i prisustvuju koncertima, a da se istovremeno zaštite od potencijalnih prevara i nepoštenih praksi. U svetlu ovih događaja, jasno je da će pitanja oko prodaje karata i prava potrošača ostati u fokusu pažnje u narednim mesecima.