Muzej žrtava genocida u Beogradu izdao je saopštenje u kojem izražava zabrinutost zbog skrnavljenja Spomen-groblja streljanih u Sremskoj Mitrovici. Na tom groblju sahranjeno je oko 6.000 srpskih, jevrejskih i romskih žrtava hrvatskog genocida i nemačkog nacističkog terora. Prema informacijama Muzeja, tokom jučerašnjeg dana na groblju je organizovana „žurka“ za maturante sremskomitrovačkih škola uz glasnu muziku. Građani koji su ukazali organizatorima da takvo ponašanje nije primereno Spomen-groblju streljanih nisu naišli na razumevanje. Ovaj spomenik već dugi niz godina je na udaru nesavesnih građana koji ga koriste za razne aktivnosti kao što su igra, zabava, sankanje, što nije primereno mestu masovnih gubilišta nedužnih civila.
Spomen-groblje streljanih u Sremskoj Mitrovici značajno je mesto sećanja i pijeteta prema žrtvama genocida i nacističkog terora iz Drugog svetskog rata. Na ovom mestu pokopano je veliki broj nedužnih žrtava, a njihova sećanja i patnje treba da budu poštovana i čuvana kao deo istorijske baštine i kolektivnog pamćenja. Međutim, kontinuirano skrnavljenje ovog spomenika govori o nedostatku svesti i poštovanja prema žrtvama i njihovim porodicama.
Ovo nije prvi put da se Spomen-groblje streljanih u Sremskoj Mitrovici suočava sa skrnavljenjem i neprikladnim ponašanjem posetilaca. Takve situacije se često dešavaju i na drugim mestima sećanja u Srbiji i regionu, što ukazuje na potrebu veće edukacije i svesti o značaju pijeteta i sećanja na žrtve prošlih zločina. Takođe, neophodno je jačanje mehanizama kontrole i zaštite spomenika i memorijala kako bi se sprečilo dalje skrnavljenje i vandalizam.
Pored toga, važno je naglasiti da se obeležavanje i čuvanje sećanja na žrtve genocida i nacističkog terora treba da bude deo obrazovnog sistema i kulturne politike društva. Edukacija mladih o istoriji, patnji i posledicama genocida i nacističkog terora ključna je za izgradnju tolerancije, poštovanja različitosti i borbu protiv svih oblika mržnje i netolerancije.
U tom kontekstu, važno je da nadležne institucije preduzmu adekvatne mere kako bi se zaštitila dostojanstvo i integritet Spomen-groblja streljanih u Sremskoj Mitrovici i svih drugih mesta sećanja na žrtve prošlih zločina. Građani takođe imaju važnu ulogu u očuvanju i poštovanju ovakvih spomenika, te je neophodno podizanje svesti o njihovom značaju i važnosti za očuvanje kolektivnog pamćenja i istorijske istine.
Skrnavljenje Spomen-groblja streljanih u Sremskoj Mitrovici je alarmantan primer nedostatka poštovanja prema žrtvama genocida i nacističkog terora, te zahteva hitnu reakciju i preventivne mere kako bi se sprečilo dalje narušavanje ugleda ovog značajnog spomenika. Nastavak ignorisanja i nepoštovanja ovakvih mesta sećanja može imati ozbiljne posledice po društvo i njegov odnos prema prošlosti, te je neophodno preduzimanje konkretnih koraka kako bi se očuvala dostojanstvo i pijetet prema žrtvama i njihovim porodicama.
U zaključku, važno je da se javnost, institucije i građani zajednički angažuju kako bi se sačuvala sećanja na žrtve genocida i nacističkog terora i osiguralo da mesta sećanja budu čuvana i poštovana kao deo istorijske baštine i kolektivnog pamćenja društva. Samo kroz kontinuiranu edukaciju, svest o značaju pijeteta i kolektivno delovanje možemo osigurati da se žrtve prošlih zločina nikada ne zaborave i da se istina o njihovim patnjama i stradanjima sačuva za buduće generacije.