Akcionarsko društvo „Elektroprivreda Srbije” obeležilo je juče 130 godina rada i postojanja. Prva javna elektrana u našoj zemlji – termoelektrana na Dorćolu puštena je u rad 6. oktobra 1893. godine. Taj datum predstavlja početak elektrifikacije u Srbiji.
Dušan Živković, vršilac dužnosti generalnog direktora „Elektroprivrede Srbije”, podsetio je na istoriju i periode kada je EPS-u bilo i lepo i manje lepo, ali i kako je danas. EPS je preživeo mnogo toga – dva svetska rata, bombardovanje NATO-a, sankcije, poplave i suše. Menjao se i reformisao ugledajući se na najveće evropske firme.
EPS sada ima energetski miks – balans proizvodnje energije iz uglja, vode i obnovljivih izvora energije (OIE). Danas se razvija zelena energija, uz ulaganja u modernizaciju postojećeg termo i hidrosektora.
EPS je prošao kroz mnoge teške trenutke, ali ulaganja su dala rezultate. Trenutna proizvodnja uglja je stabilna i predvidiva, sa dovoljnim zalihama za miran period tokom zime i u narednom vremenu.
Uz dobru hidrologiju, hidroelektrane EPS-a su proizvele za skoro 42 odsto više kilovat-sati, što je maksimalna hidroproizvodnja u poslednje 23 godine.
Ugalj je tranzicioni energent i prioritet je energetska sigurnost i bezbednost snabdevanja. Planira se izgradnja reverzibilne hidroelektrane „Bistrica”, koja će doprineti sigurnosti snabdevanja električnom energijom.
EPS je spreman za grejnu sezonu sa dovoljnim zalihama uglja i vode, završenim remontima i likvidnošću. Rezultati poslovanja u prvih devet meseci su preliminarno pozitivni.
Promene nabolje ne treba da budu bauk, već izazov. EPS prati globalne trendove u energetici, teži ka povećanju učešća zelene energije, diverzifikaciji proizvodnje, balansiranju OIE i komercijalizaciji električne energije. Privatizacija nije opcija, već tržišna orijentacija, uz promišljeno korišćenje raspoloživih resursa.
Energetska tranzicija zahteva odmeren pristup, a sigurnost snabdevanja, kao i održavanje konkurentnosti privreda, su prioriteti. EPS će obezbediti dovoljno električne energije, kao i u prethodnom periodu, zahvaljujući svom energetskom mixu i planskom upravljanju proizvodnjom.