Odgovor Radovana Stanića, izvršnog direktora za snabdevanje električnom energijom u JP EPS na izjavu Zorana Drakulića

Stefan Nikolić аватар

Predsednik poslovnog kluba „Privrednik“, Zoran Drakulić, nedavno je izrazio zabrinutost zbog visokih cena električne energije na berzi, optužujući Elektroprivredu Srbije (EPS) za nesposobnost da reaguje na nadolazeću energetsku krizu u Evropi. Drakulić tvrdi da EPS kupuje električnu energiju po visokoj ceni na berzi i da bi trebalo da predvidi takve situacije kako bi zaštitio interese svojih potrošača.

Međutim, EPS se brani tvrdeći da Drakulić ne razume razliku između spot tržišta, gde se kupuje energija za isporuku dan unapred, i fjučers tržišta, gde se kupuje energija za isporuku u dužem vremenskom periodu. Cena na spot tržištu za isporuku 31. decembra 2021. godine je „ispod sto evra“, dok je cena za isporuku energije od 1. januara 2022. do 30. juna 2022. godine tačno 302,5 evra po megavat-satu.

EPS tvrdi da je na preporuku Vlade odlučio da prodaje energiju po netržišnoj ceni od 75 evra po megavat-satu, umesto tržišnih 302,5 evra. Međutim, Drakulić smatra da to nije dovoljno i zahteva da mu EPS proda energiju po još nižoj ceni, kako bi mogao da plasira svoje proizvode po tržišnim cenama.

Ova polemika između EPS i Zorana Drakulića dolazi u trenutku kada se Evropa suočava sa energetskom krizom, uzrokovanoj niskim zalihama gasa, rastućim potrebama za električnom energijom i nedostatkom obnovljivih izvora energije. Cena električne energije na berzi skočila je na rekordne nivoe, što je dovelo do zabrinutosti da bi to moglo negativno uticati na potrošače i privredu.

Iako EPS tvrdi da je preduzeo korake da zaštiti interese svojih potrošača, poput prodaje električne energije po sniženoj ceni, postavlja se pitanje da li je to dovoljno da zaštiti privredu od negativnih efekata energetske krize.

S druge strane, Drakulić optužuje EPS za nedostatak predviđanja i reagovanja na nadolazeću krizu, tvrdeći da je kompanija trebala da kupi energiju unapred, pre rasta cena na berzi. Iako njegovi argumenti imaju određenu logiku, postavlja se pitanje zašto i sam Drakulić nije predvideo ovu situaciju i preduzeo korake da zaštiti interese svoje kompanije.

U međuvremenu, Vlada Srbije je najavila niz mera za zaštitu privrede od posledica energetske krize, uključujući subvencije za kompanije i nastavak snabdevanja električnom energijom po sniženoj ceni.

U zaključku, polemika između EPS i Zorana Drakulića ukazuje na složenost situacije sa cena električne energije u Evropi i neophodnost efikasnog reagovanja kako bi se zaštitili interesi potrošača i privrede. Sada je ključno da relevantne institucije preduzmu adekvatne korake kako bi očuvali stabilnost snabdevanja električnom energijom i zaštitili interese privrede i građana.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije