U okviru nastavka borbe protiv korupcije, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srbije je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, sprovelo dve velike akcije u kojima su uhapšene 18 osobe. Ove hapšenja su rezultat sumnje da su osumnjičeni izvršili krivična dela poput poreske prevare, poreske utaje, udruživanja radi vršenja krivičnih dela, kao i pranja novca u iznosu od 1.322.372.826 dinara.
Prema informacijama iz MUP-a, najzvučnija imena među uhapšenima uključuju D. T. (1964), koji se sumnjiči da je kao vlasnik poljoprivrednog gazdinstva, uz pomoć članova svoje porodice i drugih osumnjičenih, prikrio značajne količine poljoprivrednih proizvoda. Njihov cilj je bio da se ti proizvodi predstave kao roba 66 malih poljoprivrednih gazdinstava koja zapravo nisu mogla da proizvedu u prikazanom obimu. Ovim nelegalnim aktivnostima, osumnjičeni su oštetili budžet Republike Srbije za 199.000.000 dinara.
MUP je naglasio da je D. T. transferisao sredstva ostvarena ovim nezakonitim putem u legalne tokove, povlačeći gotovinu sa računa poljoprivrednih gazdinstava ili prenoseći sredstva na svoje ili račune članova porodice. Ova krivična dela su otkrivena u saradnji sa Poreskom policijom.
U drugoj akciji, uhapšena su dva lica, među kojima je i D. R. (1967), bivši gradski sekretar za saobraćaj u Beogradu. On se sumnjiči za pranje novca, a zajedno sa M. N. (1984) iz Šapca, optužen je da je izvršio konverziju i prenos imovine u ukupnom iznosu od 670.954 evra, svesno znajući da je ta imovina nezakonito stečena. Iz MUP-a je saopšteno da je D. R. lažno prikazivao poreklo novca u iznosu od 430.000 evra i prikrio poreklo dela imovine u iznosu od 240.954 evra.
Osumnjičeni su, prema izveštajima, koristili nelegalno stečen novac za kupovinu i korišćenje nepokretnosti, uključujući stanove, kuće, garažna mesta, kao i putnička i priključna vozila, a čak i jedno plovilo.
Sva uhapšena lica su zadržana do 48 časova, nakon čega će biti sprovedena u nadležno tužilaštvo uz krivičnu prijavu. Ove akcije su deo šireg nastojanja države da se bori protiv korupcije i da se očisti javna uprava, koja je često bila na meti kritika zbog nepravilnosti i zloupotreba.
Vlasti su istakle da će nastaviti sa ovim naporima, kako bi se osiguralo da odgovorni za korupciju budu procesuirani i kako bi se povratila poverenje građana u institucije. Ove akcije su takođe pokazatelj da su organi gonjenja spremni da se uhvate u koštac sa složenim slučajevima finansijskih prevara i da deluju protiv onih koji se usude da krše zakon.
U svetlu ovih događaja, očekuje se da će se javna pažnja dodatno usmeriti na borbu protiv korupcije u Srbiji, a mnogi građani se nadaju da će ovi potezi dovesti do stvarne promene u načinu na koji se upravlja javnim resursima.
Ova hapšenja su takođe izazvala brojne reakcije u javnosti, gde se postavlja pitanje koliko su duboko ukorenjene mreže korupcije i koliko će biti teže ispraviti sistemske probleme. S obzirom na ozbiljnost optužbi, mnogi se nadaju da će ova akcija biti samo početak većih reformi u borbi protiv korupcije u Srbiji.