OKRIVLJENI KOD UROLOGA: Suđenje za razbojništvo posle prve otmice zemunskog klana odloženo

Goran Petrović аватар

Suđenje za razbojništvo koje je uključivalo prvu otmicu zemunskog klana 1997. godine danas nije održano u Višem sudu u Beogradu. Na pretresu se nije pojavio Saša Đajić, jedan od trojice okrivljenih zajedno s bivšim policijskim inspektorom Milanom Radukićem i Goranom Ristićem. Đajić je navodno bio kod urologa zbog bolova i kasnio je zbog saobraćajnih gužvi, te je suđenje odloženo za decembar. Sudija je naložio da policija sledeći put privede Đajića u sud, ističući da nedolazak na suđenje nije opravdan.

Ovo je bilo 17. neodržano ročište od januara 2019. godine kada je suđenje počelo. Za isto vreme, pretres je održan samo 13 puta. Tokom pet godina trajanja postupka, promenilo se troje sudija i suđenje je dva puta krenulo ispočetka. Svedok Dejan Milenković Bagzi je tri puta dolazio da svedoči, jednom kod svakog sudije zbog pravila neposrednosti. Krivično gonjenje za ovo delo razbojništva zastareva za 30 godina, što znači da može zastariti nakon 30 godina od dana počinjenog krivičnog dela.

U konkretnom slučaju, krivično gonjenje Radukića, Đajića i Ristića zastariće 21. avgusta 2027. godine, ako do tada ne bude doneta pravosnažna presuda. Sudija je spreman postaviti branioce po službenoj dužnosti kako bi se suđenja ubuduće redovno održavala i ne bi bilo zloupotreba.

Ovo suđenje je samo jedan od mnogih slučajeva u Srbiji koji se odužuju i često se odlažu iz različitih razloga. Ovakve situacije dovode do nezadovoljstva stranaka u postupku, oštećenih i javnosti, te je važno raditi na efikasnijem pravosuđu kako bi se smanjilo opterećenje i ubrzali postupci. Sve strane u postupku trebaju sarađivati kako bi se izbegle zloupotrebe i osiguralo pravično suđenje za sve uključene.

Pravosudni sistem u Srbiji se suočava s različitim izazovima, uključujući kašnjenja u suđenjima, nedostatak resursa i infrastrukture, kao i povećanu korupciju. Važno je raditi na unapređenju ovih problema kako bi se osigurala efikasnost i transparentnost pravosudnog sistema. Sudstvo treba da bude nezavisno i efikasno kako bi građani imali poverenja u pravdu i vladavinu prava.

Pitanje zastare krivičnog gonjenja također je važno, jer može dovesti do toga da određena dela ostaju nekažnjena zbog dugotrajnih sudskih postupaka. Važno je da se sudski postupci vode efikasno i da se donose pravovremene odluke kako bi se osigurala odgovornost za počinjene krivične radnje.

U konkretnom slučaju suđenja za razbojništvo povezano s otmičarima iz zemunskog klana, važno je da se postupak ubrza kako bi se osigurala pravda za žrtve i da se krivci adekvatno kazne. Sudstvo treba da bude efikasno u procesuiranju krivičnih dela i donošenju odluka kako bi se osigurala sigurnost i pravda za sve građane.

Nadamo se da će sudski postupak u ovom slučaju biti nastavljen bez daljih odlaganja i da će se pravda zadovoljiti. Važno je da se pravosuđe unapredi kako bi se osigurala brza i pravična sudjenja za sve građane. Sudstvo treba da bude nepristrasno, efikasno i transparentno kako bi se osiguralo poverenje građana u pravdu i vladavinu prava. Vlada i pravosudne institucije trebaju raditi zajedno kako bi se unapredila pravna sigurnost i osigurala odgovornost za počinjene krivične radnje.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije