ONI IMAJU NAJVEĆE PLATE U SRBIJI: RZS dao podatke

Branko Simić аватар

Republički zavod za statistiku objavio je podatke o julu neto plaća u Srbiji koji pokazuju velike razlike u primanjima po delatnostima. Najplaćenija grupa su računarski programeri, sa prosečnom platom od 282.245 dinara, dok su zaposleni u uslužnim delatnostima zarađivali samo 54.178 dinara. Čak su i zaposleni u građevinarstvu sa prosečnom platom od 85.530 dinara primali manje od republičkog proseka od 97.835 dinara. Slično je bilo i sa zaposlenima u saobraćaju, poljoprivredi, trgovini, obrazovanju i prerađivačkoj industriji, gde su plate bile ispod proseka. Razlika između grana prerađivačke industrije je takođe velika, s primanjima koja se kreću od 59.641 dinar u preradi drveta do 168.940 dinara u proizvodnji duvanskih proizvoda. Zaposleni u rudarstvu, posebno eksploataciji nafte i gasa, kao i sektoru finansijskih usluga su imali šestocifrena primanja.

Podaci o platama u Srbiji pokazuju velike razlike među delatnostima, što može imati ozbiljne socijalne posledice. Najplaćeniji sektor su računarski programeri sa prosečnom platom od 282.245 dinara, dok su zaposleni u uslužnim delatnostima primali skromnih 54.178 dinara. Čak su i u građevinarstvu, saobraćaju, poljoprivredi, trgovini, obrazovanju i prerađivačkoj industriji plate bile ispod republičkog proseka od 97.835 dinara. Razlike između grana prerađivačke industrije su takođe velike, s primanjima koja se kreću od 59.641 dinar u preradi drveta do 168.940 dinara u proizvodnji duvanskih proizvoda. Zaposleni u rudarstvu, posebno eksploataciji nafte i gasa, kao i sektoru finansijskih usluga su imali šestocifrena primanja.

Ove velike razlike u platama mogu doprineti nejednakosti i socijalnim tenzijama u društvu. Postavlja se pitanje zašto je toliko velika razlika u primanjima među delatnostima i da li je to fer prema radnicima koji rade jednako naporno, ali zarađuju mnogo manje od drugih. Vlasti bi trebale da razmotre ove podatke i preduzmu odgovarajuće mere kako bi se smanjile socijalne razlike i obezbedilo pravednije plaćanje radnika.

Republički zavod za statistiku je objavio podatke o platama u Srbiji koji ukazuju na velike razlike među delatnostima. Najviše plate su imali računarski programeri, dok su zaposleni u uslužnim delatnostima primali znatno manje. Ove razlike mogu imati negativne posledice na društvo, stoga je potrebno preduzeti mere kako bi se smanjile socijalne nejednakosti i obezbedila pravednija raspodela zarada među radnicima.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije