Gotovo trećina mladih vozača priznaje da tokom vožnje prave fotografije ili snimke kako bi ih postavili na društvene mreže. Istraživanje sprovedeno među 1.000 osoba starosti od 18 do 26 godina koje imaju važeću vozačku dozvolu otkrilo je neka od najrizičnijih ponašanja za volanom, uključujući slanje poruka i trkanje sa prijateljima.
Skoro trećina (31%) anketiranih je priznala da je tokom vožnje snimala ili fotografisala, a 57% njih je kasnije stavilo te sadržaje na društvene mreže. Pored toga, 41% je vozilo umorno, a jedan od šest je slao tekstualne poruke dok je bio za volanom. Istraživanje, koje je sprovedeno uz podršku IAM RoadSmart, otkriva da je jedan od 20 ispitanika vozio pod uticajem alkohola ili droga.
Jedan od šest je vozio brzinom većom od 150 km/h, a devet od deset ispitanika veruje da poštuje saobraćajne propise. Istraživanje je pokazalo da bi 85% mladih razmislilo o naprednom kursu vožnje, dok je 72% zainteresovano za vožnju na trkačkoj stazi. Nicholas Lyes iz IAM RoadSmart-a smatra da bi trebalo uvesti sistem postepenih vozačkih dozvola kako bi novi vozači stekli iskustvo pre nego što dobiju punu dozvolu. Takođe je napomenuo da bi trebalo da postoji finansijski podsticaj za dodatne kurseve vožnje.
Istraživanje je pokazalo da više od polovine vozača menja način vožnje kada ima putnike, pri čemu 46% vozi sigurnije, dok 23% vozi brže, a 18% želi da impresionira prijatelje. Takođe, trećina ispitanika su uhvaćena zbog prekoračenja brzine od kada su dobili stalnu dozvolu.
Vozači generacije Z su najviše zabrinuti zbog troškova osiguranja, iako su svesni da nedostatak iskustva i veći rizik od nesreća doprinosi većim cenama časova vožnje. Piše Express.