Jake policijske snage trenutno su u novopazarskom selu Hotkovo, gde je večeras ubijen vehabija Senad Ramović Bećo. Ramović je likvidiran u okršaju sa policijom na administrativnom prelazu sa Kosovom i Metohijom, prilikom hapšenja jer je pucao na policiju, zbog čega su ga pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice upucali. Ovaj vehabija bio je ranije osuđen na 13 i po godina zatvora zbog terorizma i priznao je da je pripremao teroristički napad u Beogradu.
Treba napomenuti da je Ramović trebao biti priveden zbog poslednjeg terorističkog napada u Beogradu, kada je vehabija Miloš Žujović pucao na policajca ispred ambasade Izraela. Ispostavilo se da je Ramović bio vlasnik stana u kojem je Žujović živeo u Novom Pazaru i od tada je bio u bekstvu.
U međuvremenu, Adnan Hot, vehabija iz Novog Pazara, također je uhapšen i ispitan u Tužilaštvu za organizovani kriminal zbog podsticanja na terorizam. Pre hapšenja, Hot je aktivno delovao na društvenim mrežama gde je objavljivao klipove u kojima je veličao Islamsku državu i pozivao na ubijanje Jevreja.
Očigledno je da vehabije i terorističke aktivnosti predstavljaju ozbiljan sigurnosni problem u Srbiji i regionu. Njihove veze sa terorističkim organizacijama poput Islamske države predstavljaju ozbiljnu pretnju za bezbednost i stabilnost celog regiona. Uspostavljanje saradnje između policije i tužilaštva, kao i efikasno suzbijanje ovakvih pretnji, od presudnog je značaja za obezbeđivanje sigurnosti i mira u društvu.
Važno je naglasiti da su vehabije ekstremistički pokret u islamu koji zagovaraju nasilnu borbu i širenje radikalne verzije islama. Njihova ideologija širenja terora i nasilja ozbiljno ugrožava bezbednost i mir u zajednici. Stoga je neophodno hitno delovanje i adekvatne mere kako bi se sprečilo dalje širenje ovakvih ekstremističkih ideologija.
Srbija se nalazi u okruženju gde terorističke pretnje postaju sve ozbiljnije, zbog čega je neophodna jača saradnja sa međunarodnim organizacijama i partnerima u borbi protiv terorizma. Uzimajući u obzir globalni karakter terorističkih pretnji, svi društveni slojevi i institucije treba da budu uključeni u borbu protiv radikalizacije i terorizma.
Osim toga, važno je uspostaviti preventivne programe i edukativne kampanje kako bi se sprečila radikalizacija mladih osoba i sprečilo dalje regrutovanje za terorističke organizacije. Obrazovanje i svest o opasnostima ekstremizma mogu imati ključnu ulogu u prevenciji i suzbijanju terorizma u društvu.
U tom smislu, efikasna saradnja između različitih institucija, poput policije, tužilaštva, obaveštajnih službi i lokalnih zajednica, važna je kako bi se identifikovali potencijalni teroristički pretnje i adekvatno reagovalo na njih. Takođe, neophodno je jačati kontrolu granica i praćenje aktivnosti sumnjivih lica radi prevencije terorističkih akcija.
Srbija kao zemlja sa multietničkim i multikonfesionalnim stanovništvom suočava se sa izazovima radikalizacije i ekstremizma, te je od suštinskog značaja da se preduzmu odgovarajuće mere kako bi se zaštitila bezbednost svih građana. Stabilnost i mir u društvu mogu biti ugroženi ukoliko se terorističke pretnje ne suzbiju na vreme i adekvatno reaguju na njih.
Kritična situacija u vezi sa vehabijama i terorističkim aktivnostima zahteva odlučno delovanje institucija države i jačanje mehanizama bezbednosti kako bi se sprečile dalje pretnje i akcije od strane ekstremističkih grupa. Uspostavljanje saradnje sa međunarodnim partnerima i razmena informacija o terorističkim pretnjama može biti od ključnog značaja u borbi protiv terorizma.
U zaključku, terorističke pretnje i radikalizacija predstavljaju ozbiljan problem za društvo i zahtevaju celovit pristup u borbi protiv terorizma. Važno je preduzeti preventivne mere i uspostaviti efikasne mehanizme kako bi se zaštitila bezbednost i mir u zajednici. Samo zajedničkim naporima i koordinisanim delovanjem možemo sprečiti dalje širenje terorizma i ekstremizma u društvu.