Površina za organsku poljoprivredu u EU dostigla 16,9 miliona hektara
Evropska unija je zabeležila značajan porast površine namenjene organskoj poljoprivredi u 2022. godini, prema podacima objavljenim danas od strane Evrostat-a. Površina koja se koristi za organsku poljoprivrednu proizvodnju povećala se sa 15,9 miliona hektara u 2021. na 16,9 miliona hektara u 2022. godini, što je značajan skok. Ova površina čini do 10,5 odsto ukupne korišćene poljoprivredne površine u Evropskoj uniji.
Organića poljoprivreda je u porastu u gotovo svim zemljama EU, sa konstantnim povećanjem površina koje se koriste za ovaj tip proizvodnje od 2012. do 2022. godine. Evropska unija je postala sve važnije tržište za organske proizvode, pri čemu se potražnja konstantno povećava.
Ovi podaci ukazuju na sve veće interesovanje potrošača za zdravu i održivu proizvodnju hrane. Organska poljoprivreda je poznata po očuvanju životne sredine, odsustvu upotrebe hemijskih sredstava i pesticida, kao i po boljim uslovima života za životinje. Istovremeno, organska proizvodnja može doprineti očuvanju biodiverziteta.
Evropska unija ima visoke standarde za organsku proizvodnju, a ova industrija neprestano raste i razvija se u cilju zadovoljenja sve veće potražnje za organskim proizvodima.
U Srbiji, organska poljoprivreda takođe beleži rast, sa sve većim brojem proizvođača koji prelaze na ovaj tip proizvodnje. Domaće tržište organskih proizvoda je u porastu, dok se i izvoz na inostrana tržišta povećava. Ministarstvo poljoprivrede Srbije radi na unapređenju podrške organskoj proizvodnji, kako bi se dalje podstakao razvoj ove grane poljoprivrede.
Organska poljoprivreda je sektor koji ima širok društveni i ekonomski značaj, jer pruža zdravu hranu, podržava održivu proizvodnju i doprinosi zaštiti životne sredine. Sve više zemalja i potrošača prepoznaje važnost organske poljoprivrede i okreće se pravilima i principima ove vrste proizvodnje.