Otkriveno koliko tačno klimatske promjene pojačavaju intenzitet ekstremnih suša

Stefan Nikolić аватар

Klimatske promjene uzrokovane ljudskom aktivnošću su odgovorne za 30 odsto pojačanja intenziteta i proširenosti suša koje su pogodile Evropu tokom ljeta 2022. godine, prema studiji Centra za ekološka istraživanja Helmholtz (UFZ) objavljenoj u časopisu Nature Geoscience.

Ekstremni klimatski događaji su dodatno pojačali sušu, uzrokovano većim i kontinuiranim opadanjem vlažnosti tla u prethodnim godinama, navodi se u saopštenju UFZ-a. Suša koja je pogodila centralnu i južnu Evropu između juna i avgusta 2020. godine uzrokovala je ozbiljne probleme, poput restrikcija vode za više od polovine stanovništva Italije i snabdijevanje vodom cisternama u više od 100 francuskih opština. Usjevi su također pretrpjeli štetu od 15 odsto, a šumski požari zahvatili su velike regione Španije, Italije, Francuske, Slovenije i Rumunije. Velike rijeke poput Poa i Rajne su opale do te mjere da nisu bile plovne i nisu mogle služiti za proizvodnju dovoljne količine struje.

„Ljetna suša 2022. godine imala je ozbiljne društveno-ekonomske posljedice za Evropu“, istakla je dr. Emanuel Bevakva, glavna autorka studije i voditeljica radne grupe za klimatske ekstreme u UFZ-u. Međuvladin panel za klimatske promjene već je utvrdio da su klimatske promjene uzrokovane ljudskom aktivnošću dovele do pojačanja suša. Ipak, razumijevanje uticaja klimatskih promjena na pojedinačne klimatske događaje, poput suše, još uvijek je ograničeno. Zbog toga su naučnici istražili količinu vode u tlu i njenu geografsku distribuciju u Evropi.

Rezultati istraživanja su pokazali da je deficit vlažnosti u dvometarskom sloju tla u centralnoj i južnoj Evropi od juna do avgusta 2020. godine iznosio 280 kubnih kilometara. To je ekvivalentno nedostatku od oko 120 miliona bazena vode. „Naše simulacije su pokazale da je suša 2022. bila najekstremnija od 1960. godine“, istakla je dr. Bevakva.

U nekim dijelovima Evrope gotovo da nije bilo padavina od marta do avgusta. Iako je deficit vlažnosti bio ključni faktor suše, visoke temperature su dodatno pojačale isparavanje vlage u tlu, ističu istraživači. „Klimatske promjene su značajno pojačale sušu. To se prije svega može pripisati visokim temperaturama koje ubrzavaju proces isparavanja“, izjavio je prof. dr. Jakob Zajšler, koautor studije i šef odjeljenja za složene ekološke rizike UFZ-a.

Istraživači su zaključili da su klimatske promjene uzrokovane ljudskom aktivnošću odgovorne za značajno pojačanje suša u Evropi. Važno je da se preduzmu hitne mjere kako bi se ublažile i sprečile posljedice ekstremnih klimatskih događaja u budućnosti.

Nadamo se da će ova studija podstaći donosioce odluka i javnost na poduzimanje konkretnih koraka u borbi protiv klimatskih promjena i njenih štetnih posljedica. Slijedi nam dug put, ali sa zajedničkim naporima možemo spriječiti dalje degradacije životne sredine i sačuvati našu planetu za buduće generacije.

Zato pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu, kako biste saznali više o klimatskim promjenama i načinima na koje možemo doprinijeti zaštiti naše planete.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije